in

Yapay Zeka DeepMind 50’yi Aşkın Göz Hastalığı Tespiti Yapabilir

Her gün gelişen ve yepyeni yetenekler ile karşımıza çıkan yapay zeka, hastalıkları tıpkı bir doktor gibi keşfetmeyi öğreniyor. Şimdi de yapay Google’ın 2014 yılında satın aldığı yapay zeka firması DeepMind tarafından geliştirilen yapay zekanın 50’yi aşkın göz hastalığı tespiti yapabileceği ortaya çıktı. Yakında yapay zekayı hastanelerde görürsek pek de şaşırmayacağız gibi duruyor.

Yapay zeka göz hastalığı tespiti için yapılan çalışma üç kurum arasında yapılan bir iş birliğinin sonucunda ortaya çıkmış durumda. Şu an proje her ne kadar tamamlanmamış da olsa birkaç yıl içerisinde hastanelerde kullanıma hazır duruma gelebilir. Çığır açacak bir gelişme olarak nitelendirilen bu proje hakkında yorum yapan DeepMind Health Başkanı Mustafa Süleyman, geliştirdikleri yapay zekanın teşhis ve tedavi için büyük bir katkı sağlayacağını, bu şekilde pek çok göz hastalığının önüne geçilebileceğini ya da tedavi edilebileceğini ifade etti.

Göz hastalığı tespiti yapay zeka tarafından nasıl yapılıyor?

Geliştirilen yapay zekanın algoritması derin öğrenme teknolojisinden yararlanarak işlev gösteriyor. Bu algoritma ortak modelleri tanımlama yeteneğine sahip. Uygulanan teknikte hastaların gözleri üç boyutlu şekilde taranıyor ve bu tarama sadece 10 dakika sürüyor. OCT taraması olarak da adlandırılan işlem göz hastalıklarının erken teşhisi konusunda yardımcı olduğu için önemli bir tıbbi araç olarak nitelendiriliyor.

Geliştirilen yazılım yaklaşık olarak 7 bin 500 hastadan alınan 15 bin OCT taraması ile eğitildi. Tüm bu hastalar Kuzey Amerika ve Avrupa’nın en büyük göz hastanesi olan Moorfields tarafından tedavi edildi. Bu hastaların verileri ile beslenen sistem aynı zamanda doktorların da görüşlerinden faydalandırıldı.

Bu adımlardan sonra sistem gözün anatomik unsurlarını nasıl tanımlayacağını öğrendi ve hastalık belirtilerini teşhis ederek tedavi yöntemleri önermeye başladı. Yazılım, sekiz doktorun tedavi önerilerini kararlaştırdığı süreden çok daha kısa bir sürede tedavi için uygun yöntemleri buldu.

Göz hastalığı teşhisi ve diğer hastalıkların teşhisinde yapay zekanın böylesine bir performans göstermesi şüphesiz ki cesaret verici bir durum ancak tıp uzmanları yapay zeka sistemlerinin bakım uygulamalarına nasıl entegre edileceği hususunda hala oldukça endişeli. Zira yapay zeka sistemleri gözetim olmadan karar vermeye başladı bile.

Yapay zeka sistemleri gözetim olmaksızın karar vermeye başladı!

Hastalık teşhisi için geliştirilmiş olan ilk yapay zeka sistemleri yeni yeni kararlar vermeye başlıyor. Örneğin FDA adlı yapay zeka destekli program geçtiğimiz Nisan ayında ilk defa insan gözetimi olmadan hastalık teşhisi koymuştu.

Aslında bu biraz sakıncalı bir durum. Zira yapay zekanın nasıl karar verdiğini hala bilemiyoruz ve bu da hastalık teşhisinde son derece büyük bir risk haline gelebilir. Otonom araçları göz önünde bulunduracak olursak, sürücü direksiyondan elini çektiği andan itibaren kontrol araçta ve sistemin bir hata nedeniyle kaza yapması da muhtemel. Bu noktada göz hastalıklarının teşhisi için kullanılan yapay zeka sistemi hususunda DeepMind, UCL ve Moorfields araştırmacıları söz konusu sorunların farkında. Ancak geliştirilen yazılım böyle bir sorun yaşamamak adına tasarlanmış bazı özellikler içeriyor.

Deepmind yapay zekası nasıl özellikler taşıyor?

Öncelikle yazılım kararı verecek tek bir algoritma üzerinde yoğunlaşmış değil. Her bir grup bağımsız şekilde eğitiliyor ve bu da hata riskini ciddi anlamda azaltıyor. Yani eğer bir sorun oluşur ve çoğunluk işlemi reddederse herhangi bir karar verilmiyor. Bu yapay zeka sisteminin bir diğer özelliği ise her tanı için yalnızca bir cevap vermiyor oluşu. Sistem verileri topladıktan sonra pek çok olasılığı sıralıyor. Bu özellik sayesinde doktorların hatalı analizleri tespit etme fırsatı oluyor.

Bu noktada en önemli şey ise şüphesiz ki göz hastalıkları teşhisi ve tedavisi için kullanılacak olan bu yapay zeka sisteminin basit bir teşhis aracı olmaması. Bu sistem hastalıkların aciliyetini, hastanın durumunu ve tedavi yöntemini belirlerken aynı zamanda teşhis konusunda doktorlar ile fikirlerini paylaşıyor.

Bu sistem gelecek için umut vaat ediyor!

Önümüzdeki dönemlerde geliştirilen bu sistemin inanılmaz derecede faydalı olabileceğinden bahsetmek mümkündür. Günümüzde dünya üzerinde yaklaşık olarak 285 milyon insanın görme kaybı yaşadığı ve göz hastalıklarının da bunun en büyük nedeni olduğu tahmin edilmektedir. OCT taramaları ise göz hastalıklarının teşhis edilmesi konusunda mükemmel bir araç olabilir. Şu an için elbette sistem tam olarak oturmuş değil ancak sistemin doktorlara tavsiye verebiliyor oluşu bile mükemmel bir ilerleme olarak görülebilir.

Bu araştırmaya dahil olan Dr. Pearse Keane’nin söylediklerine göre eğer göz hastalığı erken teşhis edilir ve tedaviye anında başlanırsa, insanların görme kaybı yaşaması da kolay bir şekilde engellenebilir. Bu da gelecekte yaşanacak olan göz problemlerinin insanların hayat kalitesini düşürmesinin önüne geçebilir.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yakın Arkadaşını Yapay Zeka Olarak Geri Getirmeye Çalışan Mühendis!

Yapay Zeka Vikipedi Sayfaları Yazabiliyor!