in

Windows 10 HDD Sorunu için SSD Takviyesi

Windows 10 güncellemesi sonrasında kullanıcılar tarafından gelen en büyük şikayetler arasında, Windows 10 HDD sorunu yer alıyordu. Windows 10 HDD sorunu öyle bir boyuta ulaştı ki, güncellemeyi yapan tüm kullanıcılar HDD performansı konusunda çok ciddi sorunlar yaşamaya başladı. Öyle ki Windows 7, 8 ve 8.1 ile herhangi bir performans sorunu oluşturmayan HDD kullanımı, Windows 10 güncellemesi ile birlikte ciddi bir problem haline geldi. Windows 10 HDD tarafında oluşan bu sorun neticesinde yapılan çalışmalar, Microsoft’un SSD için ayrı bir optimizasyon çalışması gerçekleştirdiğini ve bu çalışmanın, ne yazık ki HDD tarafında dezavantaj olarak kendini gösterdiğini ortaya koymuş oldu.

Windows 10 HDD ile değil, SSD ile optimizasyon sunuyor

İl etapta kullanıcılar tarafından en çok gelen problem örnekleri arasında, HDD %100 çalışıyor veyahut Windows 100 HDD sürekli çalışıyor oldu. Daha sonralarında gelen güncellemeler ile bu konuda büyük oranda bir çözüm sağlanmış oldu. Keza Haber Tekno olarak bu sorunun nasıl çözüme ulaştırılacağı yönünde de bir makale hazırlamış ve okurlarımız ile paylaşmıştık. Şimdilerde ise en büyük problem, ne yazık ki performans konusunda kendini belli ediyor. Bilindiği gibi SSD kullanımı, günümüzde ciddi bir artış gösterdi.

Hem fiyat hem de kapasite konusundaki iyileşmelerin her geçen gün artması ile beraber, güncel masaüstü işletim sistemleri de çalışmalarını bu yönde şekillendirmeye başladı. Bu konudaki en somut örnekleri de Microsoft’un W10 işletim sistemi ile birlikte kendini gösterdi. Lakin yapılan bu iyileştirme, mekanik disk tarafında olumsuzluk olarak kullanıcılara geri dönmüş oldu. Elde edilen bilgilere göre daha önceki sürümlerde herhangi bir performans sorunu oluşturmayan diskler, yeni sürüme geçiş yapılması ile birlikte ciddi bir problem haline geliyor.

Özellikle de program açılış süreleri ve sistemin başlangıç süreleri konusunda, disk performansları ciddi anlamda gerilemiş oldu. Bu konuda yapılan çalışmalara göre ise Microsoft, Windows 10 SSD kullanımı için özel bir optimizasyon çalışması gerçekleştirmiş. Ancak söz konusu bu optimizasyon çalışmaları, ne yazık ki aynı şekilde HDD diskler için geçerli olmamış gibi görünüyor.

Normal kullanım sırasında kabul edilebilir seviyelerde kalan disk performansı, daha önce de belirtildiği üzere açılış ve kapanış sırasında çok ciddi problemlere kadar çıkabiliyor. Nitekim sabit sürücüler ile yeni işletim sistemini kullanmak, daha önce hiç olmadığı kadar sorunlu bir hale gelebiliyor.

Windows 10 HDD performansının çözümü, SSD kullanımından geçiyor

Ne yazık ki yükseltme sonrasında ortaya çıkan bu disk performans sorunları için net bir şekilde önlem almak mümkün değil gibi görünüyor. Temiz kurulum yapmanın atılacak iyi bir adım olacağını söylemek mümkün olsa da, uzun süreli kullanım ve artış gösteren başlangıç programları ile birlikte benzer sorunların yeniden ortaya çıkması işten bile değil. Şu an için Microsoft tarafından oluşan bu performans sorunlarına yönelik bir çalışma yapılıp yapılmadığı yönünde açıklama getirilmiş değil.

Anlaşılan o ki SSD tarafına geçiş yaparak elde edilecek olan hız farkı, yeni sürüm ile birlikte daha önce hiç olmadığı kadar önemli bir hale gelecek. Windows 10 yükseltmesi yapacak olan okurlarımız için, böyle bir performans probleminin yaşanabileceğini de hatırlatmakta fayda var. Her ne kadar genel anlamda performans iyileştirmesi yeni işletim sistemi sürümü ile sağlanıyor olsa da hem açılış hem de kapanış süreçleri, çok sorunlu bir hale gelebilir.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nvidia GeForce GTX 1180 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Dahili Ekran Kartı ile Harici Ekran Kartı Arasındaki Fark Nedir?