in

Windows 10 Bozuk RAM Testi

Windows 10 Bozuk RAM Testi

Arızalı RAM sorunları, kimi zaman içinden çıkılamaz bir hal alabiliyor. Bozuk RAM olduğu durumlarda kimi zaman bunu anlamak, sanıldığı kadar da kolay olamıyor. RAM testi konusunda Windows 10 tarafından sunulan araç ile birlikte, ne güzeldir ki kolay bir şekilde bellek testi gerçekleştirmek mümkün oluyor. Üstelik herhangi bir RAM testi programı kullanmadan, bu işlemi gerçekleştirmek mümkün hale getirilmiş durumda.

Öncelikle belirtmek gerekirse güncel anakart modelleri, genellikle ciddi problemleri olan bellekler için arıza uyarısında bulunmaktadır. Lakin bazı durumlarda söz konusu bu arızalar, doğrudan anakart aracılığı ile tespit edilememektedir.

RAM arızası belirtileri kimi zaman beklendiği gibi seyretmez ve yanıltıcı sonuçlara vesile olabilir. Bu süreçte çeşitli sorunlar kendini göstermeye başlamış olsa da en son akla gelen donanım bileşenleri arasında, RAM’ler bulunmaktadır. Bilgisayardaki belleklerin sorunsuz bir şekide çalışıyor olduğundan emin olmak için, Windows 10 aracı ile birlikte çalışma yapmak mümkündür. Bu testi uygulamak ise oldukça basittir.

Windows Bellek Tanımlama kullanımı ile RAM test etme

Windows Bellek Tanımlama ismi verilen bu test aracını başlatmak için, ilk olarak başlat menüsüne tıklamak gerekiyor. Hemen ardından arama bölümüne “bellek tanımlama” yazılmalıdır ve böylece Windows Bellek Tanımlama aracına ulaşılmış olunacaktır. Bu araç açıldığı vakit, iki farklı seçenek sunuyor olacaktır. Bellek sorunlarını denetleyin bağlığı altındaki bu seçenekler:

  • Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle
  • Sorunları bilgisayarı sonraki başlatmada denetle

Önerilen olarak o an için testi başlatma seçeneği sunulmaktadır. Bu seçeneğe tıklandıktan sonra, beklendiği gibi Windows yeniden başlama sürecine geçecek ve açılış anında mavi ekran üzerinde test başlıyor olacaktır.

RAM arızaları ve çözümleri öncesinde söz konusu bu yazılım, iki farklı bölümden oluşan testine başlamış olacaktır. Gene sınama durumu yüzde 100 olduğu zaman da tamamlanmaktadır. Bu noktada mevcut süre, bilgisayarda toplam bellek miktarına göre değişmektedir. Ortalama değerler vermek gerekirse şu şekilde bir tablo yapmak mümkündür:

  • 8 GB için 15-20 dakika aralığı
  • 16 GB için 20-30 dakika aralığı
  • 32 GB için 30-40 dakika aralığı

Bahsi geçen bu sürelerin, ortalama olduğunu ve her sistem için farklılık gösterebileceğini de belirtmekte fayda var. Test tamamlandıktan sonra, bilgisayar otomatik olarak açılma sürecine geçecektir ve en nihayetinde masaüstü ile karşılaşılmış olacaktır. Ne yazık ki bu test aracı, işlem bittiğinde otomatik olarak sonuçları kullanıcılara göstermemektedir.

Bunun için raporlar bölümüne geçiş yapmak gerekiyor. Başlat çubuğu butonuna sağ tıklandıktan sonra, “Olay Görüntüleyicisi” bölümüne geçilmelidir. Hemen ardından sol bölümdeki Windows Günlükleri alanından Sistem tercihine geçiş yapılmalıdır. Önünüze çıkacak olan listede, tarih olarak en güncel başlıklara bakılmalıdır ve bu başlıklar arasında, eğer test başarılı bir şekilde bitti ise Memory Diagnostics-Results seçeneği olacaktır.

Memory Diagnostics-Results üzerine tıklandığında, alt çerçevede herhangi bir sorun olup olmadığına ilişkin bilgilere erişilebilmiş olunacaktır. RAM slotu arızası durumundan farklı olarak doğrudan modülleri denetleyen bu sistemi de böylece başarılı bir şekilde tamamlamak ve sonuçlarına ulaşmak mümkün olacaktır. Elbette ki Windows 10’un kendi aracından farklı olarak, MemTest86 ve MemTest86+ gibi farklı yazılımlar da mevcut durumdadır. Ancak doğrudan işletim sistemi ile yapılan analizlerde de başarılı sonuçlar elde edilebilir. Eğer herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalıyorsanız, “RAM arızası nasıl giderilir?” konusunda hazırlamış olduğumuz diğer makalemize de bakabilirsiniz.

Arızalı/bozuk RAM belirtileri nelerdir?

Daha önce de ifade edildiği gibi bellek arızası, çeşitli problemler yaşanmasına vesile olabilir. Çok çeşitli sorunlar ile karşılaşılma ihtimali olduğu gibi, belirli öne çıkan belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtileri şu şekilde listelemek de mümkündür:

  • Sık sık mavi ekran sorunu yaşanması
  • Herhangi bir zamanda bilgisayarın kilitlenmesi
  • Belirli bir zaman sonra aniden bilgisayarın kilitlenmesi ve yanıt vermemesi
  • Toplam miktardaki tutarsızlıklar

Söz konusu bu listede yer alan problemler, genelde en çok rastlanan detaylar arasında yer almaktadır. Herhangi bir şekilde benzer sorunlar ile karşılaşıyorsanız, test yazılımını kullanabilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsung 96 Katmanlı 3D NAND SSD Üretimine Başlıyor!

Nvidia GeForce GTX 1180 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi