Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

in

Türkiye’de İlk Defa Oyun Karakterini Çalan Kişi Hapis Cezasına Çarptırıldı!

Oyun karakterini çalan kişi için suç duyurusunda bulunuldu ve Türkiye’de ilk defa mahkeme tarafından hapis cezasına çarptırıldı. Detaylar haberimizde!

Oyun karakterlerinin çalınması ile ilgili uzun yıllardır süregelen tartışmalar, ülkemizde ilk kez mahkeme konusu oldu ve hapis cezası ile karşılık buldu. Türkiye’de ilk defa oyun karakteri için verilen bu ceza, bundan sonraki suç duyuruları için de emsal teşkil edecek!

Oyun karakterini çalan kişi için cezai yaptırım uygulandı!

Şu an için ismi açıklanmayan bir oyunun karakterinin çalınma durumu, mahkemeye taşındı. Yargı tarihinde bir ilk olan bu olayın çıkış noktası, Onurcan ve Hayati T. isimli iki oyuncunun, karakterlerinin çalınması üzerine mahkemeye suç duyurusunda bulunması oldu.

İzmir’de yaşanan bu olay, ismi şu an için belli olmayan online oyundan karakteri çalan kişinin belirlenmesi üzerine, İzmir 13. Asliye Mahkemesi tarafından bu kişi hırsızlık suçu gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Türkiye’de ilk kez oyun karakteri hırsızlığı mahkumiyeti örneğini gösteren bu olayda, farklı gelimeler de yaşandı.

Cezanın temyiz incelemesini yapan 12. Ceza Dairesi, kararın geçerliliğini bozdu. Daha sonrasında yapılan ikinci bilirkişi incelemesinden sonra oyun karakterini çalan sanık, yeniden suçlu bulundu ve Yargıtay cezayı onadı. Buna göre oyun karakterini çalan kişi, bilişim yoluyla hırsızlık yaptığı gerekçesi ile 5 yıldan 10 yıla kadar olan hapis cezası istemi ile yeniden yargılanıyor olacak.

Kararın yeniden verilmesinin ardından eğer hapis veya para cezası ile bir hüküm verilirse, söz konusu bu olay bundan sonrası için oyun karakteri çalınan diğer kişilerin suç duyurularında emsal teşkil edecek. Keza sadece oyunlar için değil, sık sık teknoloji dünyasında gündeme gelen sosyal medya hesaplarının çalınması olaylarında da emsal gösterilebilecek.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Grim Fandango Remastered Ücretsiz Oldu!

Steam Bitcoin’e Rest Çekti!

Back to Top