in

SpaceX Falcon Heavy Ateşleme Testi Gerçekleştirdi!

SpaceX Falcon Heavy roketinin ilk statik ateşleme testi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Böylece test uçuşu için bir adım daha geçilmiş oldu. İşte Falcon Heavy ateşleme testi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar!

Elon Musk liderliğinde çalışmalarına devam eden SpaceX Falcon Heavy roketi testleri, yeni bir başarılı adımı daha geride bıraktı. Falcon Heavy roketinin uzaya çıkması için bir başarılı adım daha atıldı.

SpaceX Falcon Heavy statik ateşleme testini gerçekleştirdi

Kısa bir süre önce SpaceX Twitter hesabı üzerinden paylaşılan Falcon Heavy test görselleri ile birlikte, Falcon Heavy statik ateşleme denemelerinin başarılı olduğu vurgulandı ve bu konudaki görseller paylaşıldı.

Yapılan testlerden sonra Elon Musk tarafından da onaylanan Falcon Heavy statik ateşleme testleri sonrasında, önümüzdeki hafta uçuş testleri gerçekleştirilmeye başlanmış olacak. Birçok ertelemeden sonra ne yazık ki halen daha net olarak “Falcon Heavy ne zaman hazır olacak?” sorusuna net bir cevap vermek mümkün olmuyor.

Statik ateşleme nedir?” konusuna da kısa bir açıklama getirmek adına belirtmek gerekirse bu test, roket motorlarının kalkış öncesindeki performansını ölçmek adına yapılan bir test olarak biliniyor. Falcon Heavy roket motorlarının da başarılı bir statik ateşleme testi yapması, sadece uçuş testlerinin geride kaldığı anlamına geliyor. Elbette ki herhangi başka bir hata ile karşı karşıya kalınmaz ise…

Falcon Heavy nedir?

Falcon Heavy hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse bu roket, SpaceX tarafından geliştirilen ve temel olarak 3 tane Falcon 9 roketinin bir araya getirilmiş hali olarak düşünülebilir. SpaceX haberleri kapsamında en çok konuşulan çalışmalardan olan Falcon Heavy, yaklaşık olarak 63,800 kg ağırlığında kargo taşıma yeteneğine sahip.

SpaceX tarafından açıklanan bilgilere göre kalkışta 5 milyon pound itme seviyesine kadar ulaşan Falcon Heavy’nin geliştirme çalışmaları, 2011 yılından bu yana devam ediyor.

Ayrıca SpaceX’in bu Falcon Heavy roketi, tıpkı Falcon 9 roketinde olduğu gibi kargosunu yörüngeye çıkardıktan sonra tekrar dünyaya iniş yapabiliyor. Yani Falcon Heavy’nin yeniden kullanılabilir roket yapısında olduğunu söylemek mümkün.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cep Telefonu Radyasyonu Zararsız Olabilir mi? Yeni Araştırma!

Kanser Tedavisi İçin Yeni Aşı Geliştirildi ve İnsanlı Denemeler Başlıyor!