in , , ,

SARIMSAĞIN FAYDALARI

Sarımsak, sağlığımız açısından çok faydalı bir bitkidir. Bazen kokusundan dolayı yemeklere katmadığımız sarımsağın onlarca şifalı özelliği vardır. Öncelikle tansiyonu düşüren bir bitkidir sarımsak. Sağlık uzmanları bu bitkinin kan pıhtılaşmasını azalttığını, kolesterolü düşürdüğünü, mide kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığını ifade etmektedirler.

Sarımsakta bulunan etken maddelerin damar sertliğini giderdiğini, kanı sulandırarak, kan akışını hızlandırdığını, böylece kalp krizi geçirme riskini de düşürdüğü belirtilmektedir. Sarımsak kronik bronşiti önler. Balgam, idrar, safra ve gaz söktürücü etkileri vardır.

Sağlığımıza yararları bu kadar fazla olan sarımsağı fazla kullanmaktan kaçınmak gerekir. Özellikle yaşlı olan ve yüksek tansiyonu olan kişilerin sarımsağı aşırı tüketmeleri risklidir. Ani tansiyon düşmelerinin ortaya çıkaracağı felç geçirme gibi riskler unutulmamalıdır. İlaç olarak sarımsağı kullanmamak gerekir.

Sonuç olarak; sarımsağın faydaları ve yararları gerçekten çok fazla olmakla beraber, aşırı tüketiminden de kaçınmak ve ilerleyen yaşlarda dikkatli tüketmekte fayda vardır.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkisel Sabunlar ve Faydaları

Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir ?