in ,

Sahte Haberler Artık Kolayca Önlenebilir!

Bazılarına göre dünya bilgi kıyametine ulaşmış durumda. Yapay zeka tarafından üretilen sahte haberler ve bilgiler, bu sahte bilgilerin her geçen gün artış göstermesi ve medyaya olan güvenin azalması artık kimsenin duyup gördüklerine inanmamasına neden oldu. Ancak yine de panik yapmaya gerek yok, zira teknolojinin neden olduğu bu karmaşanın çözümü daha fazla teknoloji!

Bu hafta sahte haber ve bilgilere karşı önlem alabilmek amacı ile iki adet proje kullanıma sunuldu: SurfSafe ve Reality Defender. Bu projeler, görüntü ve videoları tarayarak yanlış ve sahte bilgiler konusunda kullanıcıları uyarıyor. Reality Defender projesini hayata geçiren firma AI Foundation CEO’su olan Lars Buttler, sahte bilgiler konusunda yaşanan korku nedeni ile bu projeyi geliştirdiklerini ifade etti. Güçlü ve aynı zamanda tehlikeli bir şeyin eşiğinde olduğumuzu düşündüklerini ve bu nedenle harekete geçtiklerini de sözlerine ekledi.

Bugüne dek elbette sahte haberleri önlemek amacıyla pek çok girişimde bulunuldu ancak bu girişimler ya yetersiz ya da taraflı bulundu. Söz ettiğimiz bu iki proje ise bugüne dek yapılan en iyi çalışmalar olarak nitelendirilebilir.

SurfSafe ve Reality Defender sahte haberler konusunda nasıl bir yol izleyecek?

Aslında SurfSafe’in yaklaşımı diğerine göre daha basit. Bu eklenti sayesinde kullanıcılar resimlerin üzerine tıklayarak çeşitli aramalar yapabilir ve görüntünün gerçekliğini kısa sürede sorgulayabilir. Ancak Reality Defender’da durum biraz daha karmaşık zira bu eklenti makine öğrenimi tekniğini kullanarak daha detaylı bir arama yapıyor.

Sahte haber taramasında SurfSafe genel olarak medya kuruluşlarına güveniyor diyebiliriz. Reality Defender ise süreci daha otomatik hale getirmek istiyor ve bu noktada teknolojiden yararlanmayı planlıyor.

Ancak ne yazık ki herkes bu teknolojileri desteklemiyor. Örneğin Dartmouth Üniversitesi profesörü Hany Farid bu eklentilerin son derece şüpheli olduğunu söylüyor. Teknik sorunları görmezden gelecek olsak bile haberlerin, görüntülerin ya da videoların sahte olup olmadığını anlamanın zor olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Farid, söz konusu içeriklerin nereden geldiğini bilmenin de zorluğuna değiniyor.

Projelerin hala gelişmeye ihtiyacı var

Elbette bu iş anlatıldığı kadar kolay değil. Bu eklentiler sahte haberler konusunda kategorilendirme hamlesi ile ilerliyor. Pek çok kişi tarafından görüntülenen içerikleri kategorilere ayıran bu eklentiler fotoğrafın kırpıldığını ya da ekran görüntüsü olarak alındığını ayırt edemiyor.

Tüm bunlar sahte haberleri tespit etme konusunda önemli sorunlar ancak yine de çözülebilirler. Zaten her iki proje de şu anda geliştiriliyor ve kimse bu tarz problemlerin bir gecede çözüleceğine dair bir söz vermiyor. Yani şu an için olmasa da bir süre sonra bu iki projenin sahte haberlerin önüne geçtiğini görebiliriz.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPhone ile Profesyonel Video Çekme İmkanı Sunan FiLMiC Pro İncelemesi

Photoshop Alternatifi Affinity Photo İncelemesi!