in

Oyun Bağımlılığı Nedir, Ne Değildir?

Oyun bağımlılığı yani Gaming disorder, son yıllarda isminden en çok bahsi geçen sorunlar arasında yer almaya başladı. Öyle ki oyun bağımlılığı haberleri arasında, en son olarak WHO yani Dünya Sağlık Örgütü tarafından alınan bir karar da kendini göstermiş oldu. Bu noktada bağımlılık ve oyun oynama alışkanlığı arasındaki farkı da iyi anlamak gerekiyor.

Zira her ikisi de farklı anlamlar taşımaktadır. bilgisizdahi.com oyun bağımlılığı makale yayınımızda, bilinmesi gereken tüm detayları bir araya getiriyoruz.

Oyun bağımlılığı nedir?

Oyun bağımlılığı, tanımlaması yapılması en güç olan sorunlar arasında yer alan bir ifade olabilecek düzeydedir.

Psikolojik bir sorun olduğuna ilişkin de ifadelerin bulunduğu bu durumu, genel olarak yaşamsal gereksinimlerini gerçekleştiremeyecek düzeyde ve kontrolsüzde bilgisayar ve konsol oyunlarına düşkünlük olarak tarif edilebilir. Oyun bağımlılığı nedir kısaca bu şekilde ifade edilebilir. Daha önce de belirtildiği gibi bağımlılık ve ilgi duyma konularını birbirinden ayırt etmek gerekiyor. Yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamayacak ve sahip olduğu tüm vaktini bu şekilde geçiren kadın ve erkek kimseler için, bu tip bir sorun olduğunu söylemek mümkün.

Temel ihtiyaçların yani su içmek, yemek yemek, tuvalete gitmek ve uymak gibi ihtiyaçların dahi aksatıldığı durumlarda, genel olarak böyle bir ifadenin söz konusu olduğunu söylemek gerekiyor. Sadece çocuklarda ve genç bireylerde değil, yetişkinlerde oyun bağımlılığı da söz konusu olabiliyor. Çok karakteristik bir yapısı olduğuna da vurgu yapmak gerekiyor.

Bunun anlamı olarak da her kadın ve erkek bireylerde, farklı etki ve neden olarak karşılaşılabilineceği açıklamasını yapmak mümkün.

Oyun bağımlılığı belirtileri nelerdir?

Oyun bağımlılığı nedenleri konusunda, ne yazık ki net bir cevap vermek mümkün değildir. Birçok farklı psikolojik sorunda olduğu gibi bu durumda da çok farklı nedenler ile karşılaşılabilir. Dolayısıyla böyle bir durumun varlığından şüphe duyuluyorsa, mutlak suretle bir uzman ile görüşmek gerekmektedir. Kulaktan dolma bilgilerden de kaçınmak gerektiğini söylemekte fayda var.

PC, konsol ya da herhangi bir video oyunundan bağımsız olarak günlük yaşantınıza normal bir şekilde devam edemiyor, önceliklerinizi belirleyemiyor ve kendinizi alıkoyma noktasında çeşitli problemler yaşıyorsanız, dikkatli olmakta fayda var. Diğer tüm psikolojik konularda olduğu gibi bu konuda da normal hayatınıza devam edip edemediğiniz durumu, en tepedeki zararlar arasında kendine yer buluyor.

Günlerce uyumadan kendinizi oyundan alıkoyamıyor, yaşamsal ihtiyaçlarını yerine getiremiyor ve tüm yaşamızını bu konuya merkez alıyorsanız, temkinli bir analiz yapılması gerekebilir.

Oyun bağımlılığı nasıl önlenir?

Bu konuda da somut örnekler ile çok fazla karşılaşılmadığı için ve bu örneklerin de spesifik açıdan değerlendirilmesinin doğru olmasından dolayı, ne yazık ki belirli bir liste hazırlamak mümkün olmuyor.

Bu süreçte kontrollü davranmak fayda olduğunu da belirtmek gerekiyor. Hayatın merkezine oyunları dahil etmekten ziyade, onların birer eğlence aracı olduğu gerçeğini de ciddi anlamda benimsemekte fayda var Oyun bağımlılığı ölçeği de bu noktada büyük önem taşıyor.

Dolayısıyla benzer şekilde kişisel teşhisler konulmasından uzak durulmalı ve eğer gerekli görülüyorsa mutlak suretli bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bu konuda psikologlar ile görüşmek, atılacak iyi bir adım olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü oyun bağımlılığı kararını verdi!

Oyun bağımlılığı konusunda WHO tarafından yani Dünya Sağlık Örgütü tarafından önemli bir açıklama geldi.

Dünya Sağlık Örgütü bundan böyle oyun bağımlılığını, tedavi edilmesi gereken zihinsel sağlık sorunları arasında yer bulacak. Yapılan açıklamaya göre ICD-11 kapsamında olacak bu gelişme, elbette ki aileleri de korkutmuş oldu. Ancak yapılan açıklamaya göre şu an için ciddi anlamda problem teşkil edecek oyuncu sayısı, aslında bir hayli düşük. Dolayısıyla her türlü durumda, bu düşünceyi akıllara getirmek doğru bir davranış olmayacaktır.

Toparlamak gerekirse söz konusu bu konu, aslında dünyada insanların oldukça az bir bölümünde kendini göstermiş durumdadır ve manipülasyon edilmeye müsait bir konudur. Sırf bu sebepten ötürü boşanmalar, iş kaybetlemer hatta ve hatta ölümler bile yaşanmaktadır. Ancak bu sayı, daha önce de belirtildiği oldukça azdır. Keza WHO tarafından da ailelerin rahat olması ve her durumda bu örneği temel almaması gerektiğini ifade ediyor.

Daha fazla bilgi için de şu adrese göz atabilirsiniz: http://www.who.int/features/qa/gaming-disorder/en/

Eğer daha önce ifade edilen günlük hayatınızı tahrip eden derecede etkiler ile karşı karşıya kalıyorsanız, tekrar ve tekrar söylenmesi gerektiği gibi uzman bir kişi ile doğrudan temas kurmanız büyük önem taşıyor. Bu konuda yaşanacak olan tüm yeni gelişmeleri, detayları ile birlikte aktarmaya devam ediyor olacağız. Sizler de aşağıdaki yorumlar alanınından, bu konudaki fikirlerinizi ifade edebilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fortnite Sistem Gereksinimleri

Battlefield 4 Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri