in

Nvidia GeForce GTX 1180 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Nvidia GeForce GTX 1180 modeli iyiden iyiye kendinden söz ettirmeye başlamış oldu.

Bu haberimizde Bilgisizdahi.com olarak yeni ekran kartı ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları bir araya getiriyor olacağız.

GeForce GTX 1180 ne zaman çıkacak?

Nvidia, mevcut GeForce oyun GPU’larını iki yıldan daha uzun bir süre önce piyasa sürmüştü.

Şimdi de GTX 11 Serisi olarak isimlendirilen yeni neslin Ağustos ayında görüleceğine dair söylentiler mevcut.

Nvidia CEO’su yaptığı bir açıklamada bir sonraki GeForce GPU’ları için uzun bir süre beklememiz gerektiğini söylemesine rağmen tüm işaretler önümüzdeki aylarda GeForce GTX 1180 modelinin piyasa sürüleceğini gösteriyor.

Nvidia’nın Ağustos ayındaki Hot Chips konferansında ‘Nvidia’nın Yeni Nesil Amiral Gemisi GPU’su’ başlıklı bir konuşma yapması planlanmıştı.

Ancak Hot Chips Komitesi bu konuşmayla ilgili bütün detayları ilginç bir şekilde programdan kaldırdı.

Nvidia’nın 21 Ağustos’ta başlayacak olan Gamescom’da düzenleyeceği ‘gizemli’ bir etkinlik için davetiye gönderdiği ve bu davette bir Lenovo üretim yöneticisinin Nvidia GeForce GTX 11 Serisi’nden bahsettiği bir video da gösterildiği söyleniyor.

Lenovo yetkilisinin Lenovo oyun bilgisayarını işaret ederek; ‘1180’ yolda olduğuna göre NVIDIA 11 serisiyle pazara açılmanın vakti geldi.’ açıklaması da Nvidia’nın GeForce GTX 1180 modelinin yakın zamanda piyasaya sürüleceğini kanıtlar nitelikte.

Nvidia’nın resmi Twitter hesabından Alan Turing’in doğum günü için yapılan paylaşımla birlikte, yeni nesil GPU’ların Nvidia’nın Turing platformu üzerine inşa edileceği düşünülüyor.

Nvidia GeForce GTX 1180 özellikleri

Geçen hafta piyasaya sızan görsellerin GeForce GTX 1180 prototipi olduğu iddia edildi.

Nvidia GeForce GTX 1180

Görseldeki ekran kartında Micron’a ait GDDR6 modülünün kullanıldığı görülüyor.

Henüz piyasadaki hiçbir GPU’nun bu modeli desteklemediği biliniyor.

Micron bu modelin üretimine, 10 yılı aşkın bir süredir üretilen GDDR5 modelinin yerini alması için kısa bir süre önce başlamıştı.

Bu modelle birlikte konsolların ve bilgisayarların bant genişliği önemli ölçüde gelişecek gibi görünüyor.

4K çözünürlükteki oyunları 144 Hz yenileme hızıyla oynamayı sağlaması bekleniyor.

Asus ve Acer bu teknolojideki monitörlerini piyasaya çıkarmaya başladı ancak 2.000 $’lık bu 27 inçlik monitörler GTX 1180 gibi bir ekran kartı gücüne ihtiyaç duyuyor.

Yayınlanan yeni bir rapora göre GTX 1180, VR setleri için de özel bir kablo aracılığıyla 120Hz’e kadar çıkış sağlayabilecek.

Nvidia’nın son Amiral gemisi içerisinde 3,584 CUDA çekirdeği1.6GHz ila 1.8GHz arasında bir işlemci hızı ve 16GB’a kadar çıkabilen GDDR6 bellek modülleri barındırıyor.

Bitcoin çılgınlığı ve Ethereum madenciliği, Nvidia GPU’larının fiyatlarının bu yıl başında önemli ölçüde yükselmesine neden olmuştu.

Kripto para taleplerinin durulmasıyla birlikte Nvidia’nın mevcut ekran kartlarının stoklarında kaldığı söyleniyor.

Bu söylenti yeni ekran kartı modelinin piyasaya sürüldüğünde satın almanın çok daha kolay olacağı anlamına gelse de, bu durum yeni kartın ne kadar güçlü olduğuna göre değişiklik gösterebilir.

Sizler de aşağıdaki yorumlar alanından, konu ile ilgili düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Windows 10 Bozuk RAM Testi

Windows 10 HDD Sorunu için SSD Takviyesi