in

NASA’nın Yeni Uzay Aracı Güneş’e Uçacak!

Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde araba boyutlarında olan NASA’nın yeni uzay aracı, Güneş sistemimizin merkezine yani Güneş’e doğru hareket edecek. 4 milyon mile yakın yol kat edecek olan Parker Solar Probe adı bu uzay aracı, bugüne dek Güneş’e en fazla yaklaşabilen insan yapımı araç olacak. Bilim insanları bu gelişme ile asırlardır çözülmeye çalışılan Güneş’in sırrı hakkında geniş kapsamlı bir bilgi edinileceğini düşünüyor.

NASA oldukça uzun bir süredir Güneş’in atmosferine uzay aracı göndermek istiyordu ancak son birkaç yıla kadar bu imkansız gibi görünüyordu. Zira korona olarak bilinen uzayın bu kısmı, 3 milyon Fahrenheit dereceye ulaşabilen küçük ve enerjik parçacıklar ile dolu durumda. Yani bu bölgeye yaklaşacak olan herhangi bir araç için üst düzey koruma gerektiğini söylemek gerek.

NASA’nın yeni uzay aracı engelleri aşmayı başardı!

Son dönemde yaşanan mühendislik ve karbon üretimi alanlarındaki gelişmeler sayesinde NASA, ısı kalkanı ve oldukça etkili soğutma sistemlerine sahip olan bir uzay aracı geliştirmeyi başardı. Üretilen bu uzay aracı Güneş sisteminin en sıcak yerlerinde bile oda sıcaklığında kalabilecek. Aslına bakılırsa korona bölgesi Güneş yüzeyinden 300 kat daha sıcak ve bunun sebebi hala anlaşılabilmiş değil. Zira bunun sebebini anlamak adına toplanması gereken bulguları varoluşlarından itibaren incelemek gerekiyor ve bu son derece zor bir iş. Ancak NASA yeni uzay aracı ile eylemin olduğu yere giderek bunu başaracak gibi görünüyor.

Güneş’in korona bölgesine gönderilmesi planlanan uzay aracının fikri aslında NASA’nın ilk yıllarına yani 1958lere dayanıyor. İlk yıllarda ajans komitesi NASA’nın takip etmesi gereken 14 görev belirledi ve bu görevler Güneş sistemindeki tüm gezegenleri ziyaret etmeye yönelikti. Ancak Güneş’i ziyaret etmek diğerlerinden ayrılan, başlı başına büyük ve oldukça zor görünen bir görevdi.

NASA’nın planları oldukça eskiye dayanıyor!

NASA uzun vadeli planlar yaparken Eugene Parker adlı bir astrofizikçi yıldızların nasıl enerji yaydığına dair bir çalışma paylaştı. Parker, tıpkı Güneş gibi yıldızların da atmosferinin ciddi anlamda ısındığını ve sürekli olarak dışarı aktığı için gezegenleri de parçacıklar ile donattığını ileri sürdü. Bu durumu açıklamak için de “Güneş rüzgarı” terimini kullandı.

1962 yılına kadar Güneş rüzgarlarının varlığı benimsenmedi ancak Mariner 2 adı verilen bir uzay aracının derin uzaya doğru yol alması ve ilk kez rüzgar parçacıklarını ölçmesi işleri tamamen değiştirdi. Bundan 60 yıl sonra NASA nihayet kendi Güneş ölçüm aracını geliştirdi ve ona Eugene Parker’ın ismini verdi: Parker Solar Probe. Bu araç atmosferin bu kadar sıcak ve enerjik olmasına neyin yol açtığını bulmak için geliştirildi.

Şu anda bilim insanları uzayın hava durumunu tahmin etmekte ciddi anlamda zorlanıyor zira Güneş dinamikleri hakkındaki bilgi oldukça kısıtlı. Ancak NASA’nın yeni uzay aracı Parker Solar Probe sayesinde bu durum değişebilir.

Parker Solar Probe cumartesi günü fırlatılıyor!

NASA Güneş’e giden uzay aracı için fırlatma tarihini Cumartesi günü yani 11 Ağustos olarak belirledi. Cape Canaveral, Florida’dan sabah 3:33’te fırlatılacak olan uzay aracı, United Launch Alliance tarafından üretilmiş olan Delta IV Heavy roketi ile yolculuk yapacak. Fırlatmadan altı hafta sonra Parker uzay aracı, Venüs gezegeninin yanından geçecek ve bu şekilde rotasını hafifçe değiştirecek. Bir altı hafta sonra da araç koronada olacak. Bunun sonrasındaki yedi yıl boyunca da Parker Güneş’in yüzeyine olabildiğince yaklaşmaya çalışacak.

Isı kalkanı Parker uzay aracı için hayati bir detay!

NASA’nın yeni uzay aracı Parker’ın çevresi bu esnada ciddi anlamda sıcak olacağı için aracın serin tutulması oldukça önemli. Bu da ısı kalkanının hayati bir önem taşımasına neden oluyor. Neyse ki ileri karbon teknolojisi ile üretilmiş olan ısı kalkanı uzay aracını yüksek ısıdan koruyabilecek durumda. Elbette bu ısı kalkanının pozisyonunu koruması gerekiyor ve bunun için de oldukça etkili bir tutma sistemi geliştirildi.

Bütün bu teknolojiler Parker’ın korona bölgesinden doğrudan ölçüm alabilmesi için geliştirildi. Özellikle farklı dalga türlerini toplamak bu noktada oldukça önemli zira her biri bilim insanlarına ayrı bir bilgi verecek.

Toplanan tüm bu örnekler sayesinde bilim insanları Güneş’in neden böyle bir etkiye sahip olduğunu anlayabilir ya da en azından bu konuda bir fikir edinebilir. Görev ekibi bu çalışma için şimdiden son derece sabırsız. Beklenmedik şeyleri keşfedebilecek olma düşüncesi de şu an onları oldukça heyecanlandırıyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapay Zeka Vikipedi Sayfaları Yazabiliyor!

Mars Gezgini Curiosity Tam 6 Yıldır İş Başında!