in

NASA Mars’taki Yaşam İpuçlarını mı Yok Etti?

NASA’nın daha önce Mars’ta yaşama dair izler bulduğu ancak bu izleri bilinçli olarak yok ettiği iddiaları, bir süredin bilim gündeminde kendine yer buluyor ve meraklıların dikkatini çekiyordu.

Yeni yapılan bir çalışma sonrasında ise aslında böyle bir durumun olmadığına yönelik sonuçlara ulaşıldı. Ancak halen daha şüphelerin devam ettiğini de belirtmekte fayda var.

NASA, Viking projesi ile elde ettiği Mars toprağındaki bulguları sakladı mı?

Öncelikle belirtmek gerekirse, bilindiği gibi bir süre önce NASA’nın Mars’ta organik bileşenler bulduğu konusunda resmi açıklamalar yapılmış ve hem bilim dünyası hem de birçok farklı kişi tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmıştı. Mars’ta metan gazının bulunması ile ilgili haberlerin resmi olarak Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı tarafından aktarılmasından sonra, dikkatler daha önce düzenlenen Viking projesine çevrilmiş oldu.

Hatırlatmak gerekirse 1976 yılında Viking modülü Mars yüzeyinde araştırmalar yapmış ve benzer şekilde organik madde araştırmaları gerçekleştirmişti. Ancak o dönemlerde herhangi bir bulguya rastlanmamıştı. İşte tartışmalar tam da bu noktada patlak veriyor.

Zira şu an Curiosity aracı ile birlikte organik varlık araştırma sonuçları ile kanıtlanmış durumda. Gelen sorular ise aslında var olan bir şeyin neden NASA tarafından dana önce açıklanmadığı şeklinde gösterdi.

Gelen bu soruların sayısının artması üzerine, yeni bir araştırma başlatıldı ve o dönemlerde neden bulgulara ulaşılamadığı konusunun detaylarına inildi.

Yapılan araştırmalarda ise aslında NASA tarafından bu bilgilerin daha önce edinilememiş olduğuna, zira o dönemlerdeki ölçüm sürecinde hata yapıldığına kanaat getirildi.

Ancak bu araştırmanın sonucunda aktarılan bilgiler de bazı kesimleri ikna etmemişe benziyor. Zira söz konusu bu yanlışlıkların bilinçli olarak mı yapıldığı ve eğer öyle ise neden böyle bir adım atıldığı konusunda farklı noktalara dikkat çekilmeye başlandı. Şu an için özetle belirtmek gerekirse, yapılan araştırmanın böyle bir bilgileri saklama durumunun olmadığına işaret ediyor. Bunların dışında farklı tartışmalar da elbette ki sürecektir. Eğer herhangi yeni bir bilgi ile karşılaşılmaz ise, şimdilik tartışmalar belirli noktalarda kapanmışa benziyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüzgar Nasıl Oluşur, Kaynağı Nedir?

En Eski Renk Keşfedildi! (“Rengin Eskisi Yenisi mi Olur?” Demeyin!