Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

in

Karanlık Madde, Kara Deliklerden Mi Meydana Geliyor?

Pek çok yıldız gibi karanlık madde de kara deliklerden oluşuyor olabilir mi? Yıllardır üzerinde araştırmalar yapılan bu durum gerçek mi?

Karanlık madde hakkındaki iddianın delice olduğunu söyleyen, Baltimore’da yer alan Johns Hopkings Üniversitesi’nde bir teorisyen olan Marc Kamionkowski, bu düşüncesini Amerikan Fizik Topluluğu’nun gerçekleştirdiği bir toplantıda dile getirdi. Aynı zamanda Kamionkowski karanlık maddenin ne olabileceği konusundaki her fikrin de aynı derecede delice olduğunu ifade etti. Buna karşılık olarak da Chicago Üniversitesi teorisyenlerinden Daniel Holz bir mucizeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bireysel yıldızların çökmesi ile Güneş’in 15 katı kadar kara delikler oluşur ve bu süper öldürücü delikler milyarlarca yıldızı yutabilir. Ancak astrofizikçiler şu ana kadar çöken yıldızların kara delikleri nasıl oluşturduğunu çözemediler. Bu nedenle fizikçilerin Şubat 2016’da Güneş’ten 29 ve 36 kat büyük iki kara deliğin birleşmesi sonucunda şiddetli bir dalgalanma tespit ettiğini açıklaması büyük bir sürpriz oldu.

Teorisyenler ilk yıldızlardan önce bile böyle büyük kara deliklerin olduğunu söylüyor. Bunun da Big Bang sonrasında evreni dolduran parçacıkların oluşturduğu plazmalardaki yoğun noktaların çökmesi ile oluştuğunu iddia ediyor. Ancak günümüzde araştırmacılar bazı konularda görüş ayrılığı yaşıyor. Bazıları karanlık maddenin Güneş’ten 30 kat daha büyük kara deliklerde bulunduğunu söylese de bazıları aynı kanıda değil. Bu durum da karanlık madde hakkında pek çok argümanın ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor.

Karanlık madde hakkındaki belirsizlik son bulacak mı?

Kara delikler bazen varlıklarına ihanet ederek daha uzak yıldızların önünden geçebilir. Bu deliklerin yerçekimi de microlensing adı verilen bir efekt ile geçici bir aydınlanmaya neden olur. Ancak 1990lı yıllarda yapılan bir araştırma ile kara deliklerin sürüklenmesi ihtimalinin ortadan kalktığı açıklandı. Ancak bu araştırmalar kısa olduğu için sadece küçük kara deliklere karşı duyarlıydı. Bunun üzerine de John Hopkins’te bir kozmolojist olan Ely Kovetz bu ihtimalin ortadan kalkmadığını ifade etti.

Bunların yanı sıra gökbilimciler yıllardır kara deliklerin hareketlerini izliyor ve FRB yani hızlı radyo patlamaları adı verilen radyo dalgalarının milisaniyelik yanıp sönmelerinden de haberdar. Kovetz, bu takipler sayesinde Güneş’in 30 katı büyüklüğündeki bir kara deliğin algılanmasının daha kolay olacağını belirtiyor. Birkaç yıl içerisinde de bu teknik sayesinde binlerce kara deliğin keşfedilebileceğini söylüyor.

Karanlık madde ve kara delikler hususunda yapılan çalışmalar sonucunda pek çok kara deliğin birleştiği ortaya çıktı. Ancak bu birleşmelerin nasıl ve ne boyutta olduğunun tespit edilebilmesi adına araştırmaların sürmesi gerektiği ifade ediliyor. Kovetz, bunun için yaklaşık 100 kara deliğin tespit edilmesi gerektiğini ve bunun da 10 yıl sürebileceğini söylüyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NASA’nın Uzay Kıyafetleri Tükenmek Üzere Olabilir Mi?

PUBG iOS ve Android Tarafında 100 Milyon Cihaza Ulaştı!

Back to Top