in ,

Kanser Tedavisi İçin Yeni Aşı Geliştirildi ve İnsanlı Denemeler Başlıyor!

Kanser tedavisi için yeni bir yöntem geliştirildi. Stanford Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni kanser ilacı, fareler üzerinde büyük bir başarı elde etti ve insan denemelerine başlandı. İşte Stanford’un geliştirdiği yeni kanser aşısı detayları!

Kanser tedavisi için dünyanın birçok farklı noktasında, birçok farklı araştırmacı yeni ilaçlar ve aşılar üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Stanford Üniversitesi’nden de kanser tedavi yöntemleri arasına bir yenisi eklendi.

Stanford araştırmacıları, yeni kanser aşısı ile tam başarı elde edebiliyor!

Kanser tedavisinde son gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce de Stanford araştırmacıları, farklı bir yaklaşım ile fareler üzerinde kanser tedavisinde önemli bir gelişme kaydetti. Yapılan açıklamalara göre T hücrelerinin aktive edilmesi ile uygulanan bu yöntem, toplamda 90 adet lenfoma fare üzerinde yapılan çalışmalarda, 87 farede tam başarı elde edildi. Diğer 3 farede ise ikinci doz uygulama ile birlikte başarı elde edilebildi.

Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre sadece lenfoma yani lenf kanseri için değil göğüs kanseri, kolon kanseri ve melanom tümörler için de uygulanabilir. Ayrıca araştırmacılar, bu yöntem ile tüm kanser tiplerinde başarı elde edememeleri için bir sebep olmadığını ifade ediyor.

Ayrıca uygulama sonrasında T hücrelerinin aktivitelerinin kontrol edilmesi için de çalışmalar yapıldığı ifade ediliyor. Bununla birlikte kanserli bölgede aktif edilen T hücrelerinin, daha sonrasında vücudun başka bölümlerinde kanserli yapılara da ulaştığı belirtiliyor. Bu uygulamanın insanlar üzerinde de denenmesi için onay alındı ve çalışmalara başlanacağı ifade ediliyor. Anlaşılan o ki bu yeni kanser aşısı ile birlikte, yakın zamanda “kanser tedavisi var mı?” sorusuna çok daha başarılı cevaplar verilebilecek.

Ayrıca çok daha etkili ve nispeten daha ucuz bir kanser tedavisine ulaşmak mümkün olacak gibi görünüyor. Bu konu ile ilgili daha önce hazırladığımız haberler ise şu şekilde:

Ronald Levy ve Idit Sagiv-Barfi tarafından yapılan açıklamalarda, çok daha fazla detaya yer veriliyor. Konu ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak isteyen okurlarımız, aşağıdaki kaynak bölümündeki yayına göz atabilirler.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SpaceX Falcon Heavy Ateşleme Testi Gerçekleştirdi!

Snapdragon 855 Geekbench Sonuçları Ortaya Çıktı!