in , , ,

Kalp Dostu Beslenme

Sağlıklı kalbe giden sokak , sıhhatli besinlerden geçiyor. Zira bu besinler, damarları temizleyerek ve kan basıncını düşürerek kalp sıhhatine mühim katkılar sağlıyor.

Kalp arkadaşı besinlerin, kalp sağlığı üstünde ne benzeri pozitif tesirleri var?

Doymamış yağ oranı dik meydana gelen balık ve kabuklu deniz mahsulleri ise, hem tek kanın pıhtılaşmasını azaltıyor hem tek de kalbin ritmini tertip ediyor . Balığın yanında hububat mahsulleri , kabuklu kuru yemişler, ayçiçeği, soya ve mısır yağlarında yer alan Omega 6 yağ asitleri, doymuş yağların aksine berbat kolesterolün düşürülmesine destekçi oldu .

Hangi besinler kalp dostu?

Zeytinyağı, soğan, sarımsak, ıspanak, fasulye, pirinç, fındık, domates, elma ve greyfurt benzeri besinler…Doymuş yağlar mahaline , zeytinyağı tüketimi , kandaki kolesterol miktarını azaltarak kan basıncını düzene sokuyor. Zeytinyağı bilhassa kalp ve damar sağlığı tarafından nihai derece faydalı tek besin.

Kalbe sıhhat verici besinler

Balık: Protein, vitamin (B6, B12), selenyum ve demir kaynağı. Dik derecede Omega 3 yağ asidi içeren somon, uskumru, ton balığı benzeri balıklar kalp sıhhatine nihai derece faydalı . Balık, kan pıhtılaşmasını azaltarak ritim bozukluklarını engelliyor.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve yoğurt benzeri mandıra mahsulleri dik kalifiye protein, kalsiyum, B vitamini, mineral ve düşük miktarda yağ içeriyor.

Fasulye: Protein ve karbohidrat içeriği yardımıyla besleyici tek gıdadır. Bununla Birlikte potasyum, magnezyum, selenyum benzeri mineraller içeren . Bağırsakları tertip eder ve yarattığı tokluk duygusu sebebiyle rejim yapanlar amaçlı yararlıdır .

Kuşkonmaz: Düşük kalorili tek gıdadır ve B6 vitamini, folik asit, C vitamini, keratin ve farklı lifler içeren . bir kase haşlanmış kuşkonmaz vücudun gündelik B vitamini ihtiyacının yüzde 66’sını giderir .

Elma: Çözülebilen ve çözülemeyen 2 çeşit lif içeren . Çözülebilen “pektin” lifleri yardımıyla kolesterolün düşmesine destekçi olabilir .

Arpa: Karbonhidrat deposu arpa, B6 vitamini, demir, çinko içeren . Berbat kolesterolün düşmesine destekçi olabilir .

Muz: Potasyum içeriği sebebiyle tek mineral deposudur. Dik tansiyonu ve berbat kolesterolü düşürür.

Pancar: Zengin tek potasyum ve folik asit kaynağıdır. Tek Sürü düşük kalorilidir. Sebzeler içinde en pek natürel şeker içerenidir.

Sarımsak: İçinde yer alan besin öğelerinden ötürü damar içerisinde pıhtılaşmayı engelleyerek kroner kalp hastalıklarının oluşma rizikonunu azaltır. Her gün bir diş sarımsak yenilebilir.

Balık yağı: Kanama vaktini uzatır, damar içi tıkanıklarının azalmasında etkindir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri dik antioksidan özelliğindedir.

Ceviz, fındık: Dik antioksidan özelliği meydana gelen omega-3 ve E vitamininin yanında magnezyum ve posa da içeren . Haftada 2-3 defa 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmelidir.

Yulaf, çavdar, tam buğday un: B ve E vitamini içeriklerinden ötürü kalp hastalıklarını önleyici nitelikleri vardır. Yulaf gevreği, kepekli ekmek, kepekli makarna ve pirinç, bulgur tüketimi artırılmalıdır.

Yeşil çay: Çayda yer alan polifenoller, antioksidan özelliği sebebiyle kalp hastalıklarının engellenmesinde gösterişli oldu . Kara çay ve kahve tüketimi mahaline yeşil çay, adaçayı, papatya, rezene benzeri nebat çaylarının tüketimi artırılmalı.

Domates-karpuz: Antioksidan özelliği meydana gelen laykopeni dik oranda içeriği amaçlı yapılmış olan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum rizikonunu azalttığı malum tek gerçektir.

Soya: Dik protein muhtevasının yanında içerdiği Bbir, demir, çinko, fosfor, magnezyum yardımıyla kalp hastalıklarının engellenmesinde gösterişli oldu . Yapılmış Olan çalışmalarda itinalı olarak gün içerisinde 25 gram soya tüketiminin kalp hastalıklarının oluşum rizikonunu azalttığı saptanmıştır.

Keten tohumu: Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega-3 içeriyor. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruma amaçlı tesiri yer alıyor . Her gün bir çorba kaşığı keten tohumunu yoğurt, çorba benzeri besinlerin içerisine katılarak tüketilebilir.

Beslenme yazılımı ne türlü planlanmalı?

Günlük edinilen kalori ölçüsü azaltılmalı
Katı yağlar mahaline bitkisel sıvı/akışkan yağlar ( zeytinyağı, fındık yağı,, ayçiçeği yağı, soya ve mısırözü yağları) itinalı ve tespit edecek seviyelerde tüketilmelidir.
Balık tüketimi artırılmalıdır. Kırmızı et tüketimi haftada tek olarak sınırlandırılmalıdır. Tavuk ve hindi benzeri beyaz et tüketimine ağırlık verilmelidir.
Yağ içeriği dik poğaça, cips, kek, pasta benzeri gıdalar tüketilmemelidir.
Besinler pişirilirken ızgara, buğulama, haşlama benzeri yollar seçim edilmelidir.
Tuz tüketimi azaltılmalıdır
Günlük öğün sayısı artırılmalıdır
Alkol alımı azaltılmalı, sigara tüketilmemelidir
Haftada 3 defa egzersiz yapılmalıdır
Basit şeker içeren tatlılar ve arıtılmış edilmiş gıdalar mahaline posa içeriği dik , saflaştırılmış hububat mahsulleri , kuru baklagiller, sebze ve meyve alımı artırılmalıdır
Tuzdan uzak durun
Yağ oranı dik meydana gelen yiyecekler, şuanki koroner kalp hastalıklarını tetiklediği benzeri , berbat kolesterol seviyesini artırarak bu hastalığın meydana çıkmasına ne sebeple olabiliyor . Uzak durulması gerekli olan en mühim besin maddesi, tuz. “En riskli üç beyaz” dan biri meydana gelen tuz, pek tüketilmesi halinde tansiyonu yükseltmektedir. Dik tansiyon ise kalp hastalıklarına sokak açabildiği benzeri böbrek yetmezliği ve felce ne sebeple olabiliyor . Fakat yemeklerde tuzu (sodyumu) azaltmak, dik tansiyon hastalarında kan basıncının düşürülmesine destekçi oldu .

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda yaz hastalıkları

Çocuklarda bademcik ve geniz eti sorunu