in

iPhone ile Profesyonel Video Çekme İmkanı Sunan FiLMiC Pro İncelemesi

Akıllı telefon modellerinin ve bilhassa da iPhone modellerinin kamera konusunda ciddi bir atılım ile dijital görüntüleme teknolojileri arasında alternatif hale gelmesi, profesyonel ve yarı profesyonel kullanım alanlarına da dahil olması ile sonuçlandı. Hem yazılım hem de donanım tarafında ise beraberinde çeşitli ek ihtiyaçlar kendini göstermiş oldu. Donanım tarafında lensler kendini gösterirken, yazılım tarafında da manuel ayarlamalar için video uygulamaları yer almaya başladı.

Bu uygulamalar arasında da en çok kendini belli eden örnek, hiç şüphe yok ki FiLMiC Pro oluyor. Hem kullanıcı arayüzü hem de sunduğu özellikler ile birlikte profesyonel video kaydını iPhone ve Android akıllı telefonları ile yapmak isteyen kullanıcılar için çok iyi bir alternatif oluyor.

FiLMiC Pro nedir?

iPhone ile başlayan söz konusu bu uygulamanın daha sonrasında Android ile yoluna devam ettiğini belirterek başlamak gerekiyor. Gelişen akıllı telefon kameralarının otomatik modlarından daha fazlasını isteyen kullanıcılar için hazırlanan bu mobil uygulama, birçok özelliğin manuel olarak ayarlanmasına imkan sunuyor.

Bilindiği gibi telefonların standart kamera uygulamaları, genel olarak tüm ayarları otomatik olarak yaprak kullanıcılara en iyi deneyimi sunmayı amaçlamaktadır. Ancak durumun böyle olması birçok kullanıcının ihtiyaçlarını karşılıyor olsa da profesyonel işler yapılmak istendiğinde eksik kalınıyor. iPhone kamerasının oldukça iyi bir seviyeye çıkmasıyla birlikte 4K 30 kare-saniye vide çekim kalitesinin dijital makineleri yakalamasıyla beraber farklı ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır.

ISO ayarlamaları, manuel odaklama, fps ayarı, video kayıt kalitesi, shutter hızı ve renk sıcaklığı başta olmak üzere video çekimlerinde önemli olan ayarlar, FiLMiC Pro ile birlikte manuel olarak ayrlanabiliyor. Ayrıca harici mikrofonlar ile birlikte ses kaydı da yapılabilir. Böylece hem kapalı hem de açık alanlarda profesyonel video çekimleri yapılabilmektedir. Öyle ki bu ve buna benzer uygulamaları, Apple reklamlarında dahi kullanılmaktadır.

Reklamlarda yayınlanan videolarda, ekranın altında kısa bir açıklama bulunur ve bu açıklamada harici donanım ve yazılım kullanıldığına dikkat çekilir. Ekstra lens gibi donanımlar kullanılmakla beraber, inceleme yazımıza konuk olan bu uygulama gibi yazılım destekleri de alınmaktadır. Bu yazılımlar arasındaki en iyi örneklerin başında da yaptığımız incelemelere göre FiLMiC Pro yer almaktadır.

Profesyonel video çekimi için en iyi mobil uygulama!

Temel açıklamaları tamamladıktan sonra uygulamanın özellikleri ve çalışma sistemi hakkında detaylara geçilebilir. İlk olarak değinmek gerekirse hem dikey hem de yatay formatta video kaydı için bu uygulamayı kullanmak mümkün. Sade arayüzü kapsamında detaylı ayarların yer aldığı bölüm, yatay modda sağ alttaki ayarlar butonu ile ortaya çıkıyor.

Bu bölümde çözünürlük, kare-saniye, ses kaydı, ek donanımlar, cihaz hakkında bilgi, stabilizasyon ve kamera seçimi gibi bölümler yer almaktadır. Guide bölümü ile ekranı ölçeklemek ve Stabilization bölümü ile de OIS yani telefonun ya da tabletin Optik Görüntü Sabitleme özelliğinden yararlanılabilmektedir. Kamera seçimindeki en büyük kolaylık ise çift kameralı iPhone modellerinin arka kamerasının hangisinin kullanılacağının seçilebilmesi olarak kendini gösteriyor.

Kare saniye bölümünde en az 24 fps seçeneği bulunmaktadır. Seçilen video çözünürlüğüne göre 240 kare saniye seviyesine kadar çıkılmaktadır. Elbette ki bu ayarlamalar, mevcut iPhone modelinin kamera özelliği ile sınırlı olmaktadır. Ayrıca Timelapse bölümü de burada yer almaktadır. Hem kayır için hem de oynatma için geçerli olan fps ayarlamaları kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Ek donanım konusunda da özel bir destek sunuluyor. Harici lensler ya da sabitleyici kullanımları için özel destek sunulmaktadır. Bu konuda şu an için sadece belirli donanımlar için destek sunulduğunu söyleyelim. İlerleyen dönemlerde gelecek güncellemeler ile bu konuda da değişiklikler yapılması muhtemel gibi görünüyor.

Video kayıtlarında iPhone’un ön ve arka mikrofonu dahi seçilebilmektedir. Lakin en önemli özelliği ise harici mikrofonlara destek sunulmaktadır. 48kHz seviyesine kadar olan kalitede ses kaydı, harici mikrofonların bağlanması ile de yapılmaktadır. Ayrıca son gelen güncelleme ile birlikte Bluetooth yani kablosuz kulaklıklardaki mikrofonlar da kullanılabilir hale getirildi. Örneğin Apple’ın AirPods kablosuz kulaklığı üzerindeki mikrofonlar aracılığı ile videoya ses kaydı eklenebiliyor. Ses ölçer bölümünün ekranda görünmesi de herhangi bir ses patlamasının yaşanmasının önüne geçilmesini ve sesin daimi olarak izlenmesini sağlıyor. Böylece tam anlamıyla bir ses ve görüntü kaydı takibi yapılabiliyor.

FiLMiC Pro özellikleri arasında en çok dikkat çeken ve rakiplerinden ayrılan özelliği ise otomatik odaklama ile pozlama noktalarının farklı farklı seçilebilmesi oluyor. Örneğin kadrajda yer alan bir objeye otomatik odaklama halkası sabitlenirken, pozlama ayarlamaları için arka plana yerleştirilen pozlama halkası ile herhangi bir ışık patlaması olmadan kayıt yapılabilir. Bu konuda ek özellikler de sunulmaktadır. Örneğin görüntülere eklenecek renklendirmeler ile odaklamada kalan objelerin renkleri farklı görünmektedir. Böylece tam olarak hangi noktaya odaklanıldığı net bir biçimde gösterilmektedir. Ayrıca manuel odaklama da yapılamaktadır. Tıpkı bir lens üzerinden ayarlama yapılıyor gibi manuel odaklamalar yapılabiliyor. Ayrıca odak noktaları belirlenebiliyor. Böylece sinematik görüntüler de elde etmek kolaylaşıyor.

Bir diğer beğendiğimiz nokta ise renk sıcaklığı üzerinde ayarlamalar yapılabilmesi oluyor. Hem renklerin yoğunluğu hem de renk sıcaklığı üzerinde değişiklikler yapılabilir. Böylece otomatik kullanmanın yanı sıra ortama özel renk sıcaklığı belirlenebiliyor ve öne çıkartılmak ya da geri planda bırakılmak istenen renkler üzerinde değişiklikler yapılabilir.

Şu an için iPhone tarafında değişken diyafram değerli kameralar kullanıma sunulmadığı için, beklendiği üzere diyafram ayarlama bölümü yer almıyor. Ancak Samsung’un Galaxy S9, S9+ ve Note 9 modelleri ile birlikte kullanıma açtığı değişken diyaframlı kameralar için de ayrı destekler sunulmaya başlanacaktır. Böylece tam anlamıyla bir dijital video kaydı için geçerli ayarlamalara diyafram da dahil olacaktır.

Histogram bölümünün de monitör edilmesi ile birlikte pozlama konusunda merak edilen detaylara mobil cihazlardan da ulaşılması mümkün oluyor. Böylecek hem görsel hem de histogram üzerinden analizler yapılabiliyor. En doğru sonuçlara da böylece ulaşılabiliyor.

Video çekim kalitesi!

Kullanılan modelin kamerasının yetenekleri doğrultusunda 4K yani Ultra HD video kayıtları yapılabilmektedir. Bu noktada sadece çözünürlük değil, kalite konusunda da seçenekler sunulmaktadır. Hem daha kaliteli görüntüler hem de depolama alanının yönetilmesi için bu seçeneklerin kullanılmasına ek olarak Apple’ın standart video kayıt kalitesinden 2 basamak daha yuları çıkmak mümkün oluyor.

 • Ekonomi kayıt kalitesi
 • Apple Standart kayıt kalitesi
 • FiLMiC kalitesi
 • FiLMiC Pro Extreme kalitesi

Kısa bir bilgi vermek gerekirse 4K ve 24 kare saniye FiLMiC Pro Extreme kalitesinde yapılan video kayıtlarında, yaklaşık olarak 1 dakikalık videoların 800 MB boyutunu geride bıraktığını söylemek mümkün. Dolayısıyla dahili depolama alanı konusunda dikkatli olmakta fayda var. Ancak FiLMiC Pro Extreme kalitesi ile çok iyi bir görüntü kalitesi sunulduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Video oranlarının da ayarlanmasına imkan sunulduğunu da belirtelim. Bu bağlamda aşağıdaki seçenekler mevcuttur:

 • 16:9 oranı
 • 17:0 oranı
 • 3:2 oranı
 • 1:1 oranı
 • 2.2:1 oranı
 • 2.76:1 oranı
 • 4:3 oranı
 • 2.39:1 oranı

Yapılan kayıtları hem uygulama kütüphanesi içerisine hem de Apple’ın Fotoğraflar kütüphanesine kaydetmek mümkün. Ayrıca her iki yoldan da AirDrop gönderme sistemi ile macOS cihazlara ya da diğer iOS cihazlara aktarmak mümkün.

Sunduğu özellikleri ve kullanıcı dosya arayüzü itibariyle ücretsiz olarak sunulmayan bir mobil uygulamadır. iOS kullanıcıları için App Store üzerinde yurt dışı fiyat 14.99 dolar olmakla birlikte ülkemizde ise 64,99 TL fiyat etiketi üzerinden satışa sunuluyor. Android için Google Play Store üzerinde ise 53,99 TL fiyat etiketine sahip. Bu noktada Android kullanıcılarının ödemesi gereken ücretin daha uygun olduğunu da söylemek mümkün. Aradaki bu fiyat farkının neden kaynaklandığı net bir şekilde açıklanmıyor olsa da temel olarak iOS tarafında sunulan özelliklerin ve Apple’ın komisyonlarının etkili olduğu söylenebilir. İndirme bağlantıları ise aşağıdaki gibidir.

 • Android indirme bağlantısı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.filmic.filmicpro&hl=tr
 • iOS indirme bağlantısı: https://itunes.apple.com/tr/app/filmic-pro/id436577167?mt=8

Sunduğu özellikler ile birlikte özellikle de iPhone ve iPad modellerini birer dijital video kamerası haline getirdiği hesaba katıldığında, sadece telefon ile video kaydı yapmak isteyenler ya da projelerinin belirli bir bölümlerinde telefonu kamera olarak kullanmak isteyenler için en iyi uygulamaların başında yer aldığını söylemek mümkün.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlk IMAX Sanal Gerçeklik Merkezi, Avrupa’da Açılacak!

Apple Facebook’un Ücretsiz VPN Uygulamasını App Store’dan Kaldırdı!