in

Instagram IGTV Nedir, Nasıl Kullanılır? Instagram Video İzleme Servisi Instagram TV

IGTV Instagram tarafından resmi olarak duyuruldu. Instagram video izleme ve video yayınlama konusunda IGTV mobil uygulaması ile yoluna devam etmek kararı aldı. IGTV ile sosyal medya platformu Instagram, şimdi de doğrudan doğruya YouTube ile rekabete girişmiş oldu. HaberTekno.com olarak bu haberimizde, yeni uygulama ile ilgili tüm bilgileri bir araya getiriyoruz.

IGTV, Instagram’ın yeni video uygulaması olarak tanımlanabilir. Normal uygulama ile birlikte işlev gösteren yeni video servisi, isminden de anlaşılabileceği gibi kullanıcıların video paylaşmasına ve izlemesine imkan sunan bir servis olarak kendini gösteriyor. Şu an için doğrudan doğruya Google’ın YouTube servisini hedef aldığını söylemek, yanlış olamayacaktır.

Zira tıpkı YouTube tarafından olduğu gibi Instagram kullanıcıları, IGTH kanalı açarak hazırladıkları videoları paylaşabilecek. Video yayıncıları dışında izleyiciler de kanalları takip edebilecek ve yeni bir video paylaşım ağı meydana getirilecek. İsiminin nerden geldiği konusunda ise Insta ve Gram kelimelerinin baş harflerinin TV ile birleştirilerek meydana getirildiğini ifade etmek mümkün görünüyor. Instagram TV isimlendirmesini de kullanmak, çok da yanlış olmayacaktır.

Şu an için sadece mobil uygulama olarak kendini gösteren servis, sonraki dönemlerde web üzerinden de aktif bir kullanım imkanı sunacak gibi görünüyor.

IGTV nasıl kullanılır?

IGTV kullanımı ise oldukça basit bir şekilde hazırlanmış. Mevcut Instagram kullanıcıları, sahip oldukları hesap üzerinden herhangi bir ek kayıt yapamadan kullanıma başlayabiliyor.

IGTV nasıl indirilir?

iOS ve Android uygulamaları Google Play Store ve Apple App Store üzerinde şu an için indirilebilir durumda.

  • iOS için indirme bağlantısı: https://itunes.apple.com/us/app/igtv/id1394351700?ls=1&mt=8
  • Android için indirme bağlantısı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.instagram.igtv

Mobil uygulamayı indirdikten sonra ise kullanıma hemen başlanabiliyor. Daha öneden takip edilen hesaplar, bu uygulamada da doğrudan takip edilenler arasında yer almaya başlayacaktır. Elbette ki takip edilen kişiler, herhangi bir kanal oluşturmuş durumda ise. Bunların dışında videoları keşfetmek adına; sizin için, önerilenler ve takip edilenler gibi farklı sekmeler meydana getirilmiş. Bu sekmeler üzerinden yeni videoları veyahut kanalları keşfetmek mümkün hale getirilmiş.

Instagram IGTV kanalı nasıl açılır?

Uygulamanın yüklendikten sonra, mevcut Instagram hesabı ile birlikte giriş yapılıyor. Daha sonrasında ise kısa bir keşfet bölümü kendini gösteriyor. Hem takip edilen hesapların yeni videoları hem de popüler videolar, bu bölümle kullanıcıyı karşılamış oluyor. Kanal açmak için ise bu bölümdeki profil fotoğrafının yanındaki ayarlar butonuna basmak gerekiyor.

Bu süreçte “Kanal Oluştu” butonuna tıklandıktan sonra, bu işlem otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Normal hesapta yer alan kullanıcı adı, doğrudan kanal ismi olarak belirlenmiş oluyor. Kanal açma işleminin başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra, yaklaşık 60 dakika yani 1 saat uzunluğunda videolar yüklemek mümkün. Üstelik bu videoları, Instagram web sitesi üzerinden de yüklemek mümkün hale getirilmiş.

Önceden hazırlanmış videoları yüklemek için, web sitesi de tercih edilebilir. Yüklenen videolar, dikey formatta izleyiciler ile buluşacak. Instagram Hikayeler video ekleme bölümünde olduğu gibi görünecek olan yeni uygulamanın videoları, dolayısıyla yayıncılar için farklı bir konsept haline de dönüşebilir. Henüz daha Facebook çatısı altındaki görsel paylaşma temelli sosyal medya uygulamasının bu yeni girişimi konusunda tüm detaylar aktarılmış değil.

Kanal sahipleri yani yayıncılar hangi video formatları üzerinde çalışmalar yapabilecek, YouTube gibi bu videolarından gelir elde edebilecek mi ve buna benzer birçok farklı sorunun cevabı, şu an için net olarak mevcut değil. Lakin başlı başına bir video platformu yolunda gidilmesi durumunda, öncelikle web sitesi üzerinen kullanımlar, daha sonrasında da yayıncılara özel araçlar kendini göstermeye başlayacaktır. Bu süreçte yaşanacak olan tüm gelişmeleri, güncel bir şekilde aktarmaya devam ediyor olacağız. Sizler de aşağıdaki yorumlar alanından, bu konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram Gönderileri Nasıl Sıralanıyor, Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Boeing ve SpaceX Yeni Yolcu Uzay Aracı İçin Test Uçuşlarını Tekrar Erteledi!