in

Instagram Fotoğraf Boyutları Nasıl Olmalı?

Instagram gönderileri için harici fotoğraf ve video hazırlarken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, elbette ki büyüklük olacaktır. Facebook ve Twitter başta olmak üzere tüm sosyal medya platformlarının görsel paylaşımları, belirli standartlar çerçevesinde yapılmaktadır. Tam boyutları da açıklanmış durumdadır. Kurumsal ve bireysel projelerde Hootsuite ve benzeri yazılımlar ya da doğrudan web siteleri üzerinden paylaşım yapılacak görseller için Instagram adına bu boyutları tercih edebilirsiniz.

Instagram fotoğraf boyutu kaç piksel?

İlk etapta görsel boyutu sadece 612px x 612px seviyesindeydi. 2015 yılına kadar bu boyut kullanıldı ve 2015’in ortalarında boyutlar değiştirildi ve 640px x 640px seviyesine çıkartıldı. Günümüzde ise aşağıdaki gibi farklı boyutlar farklı yapıdaki görseller için geçerli olmaktadır.

  • Kare görseller: 1080px genişlik ve 1080px yükseklik – 1080×1080 piksel
  • Yatay görseller: 1080px genişlik ve 1350px yükseklik – 1080×1350 piksel
  • Dikey görseller: 1080px genişlik ve 566px yükseklik – 1080×566 piksel

Şu an için herhangi bir değişiklikleri yapılması beklenmiyor. Instagram fotoğraf boyutu ayarlama noktasında güncel bilgiler, yukarıdaki tablodaki gibidir. Herhangi bir değişiklik yapıldığı zaman, güncel bilgileri aktaracağız. Eğer bo boyutlar dışında başka boyutlardaki Stories – Hikayeler üzerinde ya da normal paylaşımlarda, kırpmalar ya da bozulmalar meydana gelebilir. Özellikle de görsellerde yazı bulunuyorsa ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu çözünürlüklere sadık kalmak gerekmektedir. Ayrıca resolution seviyesi de herhangi bir seviyede olabilir. Bu konuda bir kısıtlama mevcut değildir.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

LinkedIn Hesabını Kalıcı Olarak Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Twitter Lite Nedir, Nasıl Kullanılır? Ülkemizde Kullanıma Açıldı!