in

HoloLens 2 Yapay Zekaya Sahip Olacak!

Günümüz şartlarına uyum sağlamak için çalışmalarını sürdüren Microsoft şimdi de HoloLens 2 modeli için yapay zeka desteği sunmayı planlıyor!

Bugün Microsoft yeni nesil HoloLens modeline yapay zeka dahil edeceğini duyurdu. Bu özel silikon Microsoft tarafından tasarlanan ancak üretilmeyen bir yardımcı işlemci ve görsel verileri de doğrudan aygıtta analiz etmek için kullanılıyor. Bu şekilde Microsoft HoloLens 2 modelinde daha hızlı bir performans sergileyecek ve cihaz da olabildiğince mobil hale gelecek.

Microsoft bu duyurusu ile günümüzde büyük teknoloji firmalarının da izlediği yoldan gittiğini bizlere gösteriyor. Günümüzde mobil cihazlarda yapay zeka daha fazla kullanılıyor ve Microsoft da bu akıma dahil olmak istiyor. Ancak bugünün mobil cihazları ne yazık ki bu tür programları işlemek için kurulu durumda değil ve bu tür eklemeler ile genellikle alınan sonuçlar yavaş bir performans ya da yanmış bir pil oluyor. Hatta bazen her ikisini de görmek mümkün.

Yapay zekayı doğrudan telefon ya da AR kulaklıklar üzerinden çalıştırmak ise bazı avantajlar içeriyor. Örneğin cihazların uzakta yer alan sunuculara veri yüklemesi gerekmediği için daha hızlı bir performans sağlanabiliyor. Zira cihazlar bir internet bağlantısı sağlamak zorunda değil. Kullanıcıların verileri bu aygıtlardan çıkmadığı için de bu tür işlemlerin daha güvenli olduğunu söylemek mümkün.

Microsoft HoloLens 2 ile kendi yapay zekasını geliştirmek istiyor!

Bu tarz cihazlara yapay zeka eklemek için iki ana yol mevcuttur. Bunların ilki, Facebook ve Google’ın da yaptığı gibi fazla işlem gücü gerektirmeyen özel hafif sinir ağları kurmaktır. İkincisi ise yazılım ve mimarileri yaratmaktır. Apple bu noktada kendi yapay zeka işlemcisini kendi inşa etmişti ve şimdi de Microsoft bunu HoloLens 2 üzerinde yapmak istiyor.

Microsoft araştırma mühendisi olan Doug Burger, firmanın yapay zeka işlemcileri geliştirme konusunu ciddiye aldığını ve bu konuda bir numara olmak istediğini belirtiyor. İkinci nesil HoloLens modelinde kullanılacak olan bu yapay zeka işlemci, aygıtın bütün sensörlerinden gelen verileri aynı noktada işleyecek. İşlemci, gelen verileri analiz etmek için derin sinir ağlarını kullanacak.

HoloLens 2’nin çıkış tarihi şu an için belli değil ancak bu çıkışın 2019 yılında olacağı iddia ediliyor. Bakalım yapay zekalı HoloLens kullanıcılarını memnun etmeyi başarabilecek mi?

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsung Gear S3 Golf Edition Duyuruldu!

Hackerlar Sahte Haberleri Durdurmak İçin Harekete Geçebilir mi?