in

Hackerlar Sahte Haberleri Durdurmak İçin Harekete Geçebilir mi?

Hackerlar medyayı yanıltan ve manipüle eden sahte haberleri durdurmak için bir şeyler yapabilir mi?

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde medyanın sahte haberlere dönüştüğü konusunda pek çok tartışma yaşandı. Ancak bu noktada pek bahsedilmeyen şey ise medyanın döngüsel bir temel tarafından manipüle edildiğiydi. Peki, bilgisayar korsanları olarak da bilinen hackerlar sahte haberleri durdurmak ve bu sorunu çözmek için harekete geçebilir mi?

Sahte haberleri durdurmak için ortaya güzel bir fikir atıldı!

Data and Society araştırmacıları Matt Goerzen ve Dr. Jeanna Matthews bu konuda güzel bir fikirle ortaya çıktı. Bu yıl yaptıkları Def Con konuşmasında ikili, bilgisayar sistemlerinin son derece korunmasız olduğundan bahsetti. Ancak bu sorunları bilgisayar korsanları ile aşmak mümkün olabilir.

Zararlı kodlar enjekte etmek yerine artık insanlar ve gruplar yayınları manipüle ediyor. Bu eylemler ırkçı söylemler, manipüle edici reklam içeren botlar ya da kötü niyetli makaleler ile gerçekleştiriliyor. Bu da sahte haberlerin yayılması ve güçlenmesi konusunda etki yaratıyor ve aynı zamanda sistemlere yeni bir güncelleme gerektiğini gösteriyor.

Peki, bunun nasıl yapıldığına kimler karar veriyor? Zira ikilinin yaptığı konuşma tam olarak bir çözüm niteliğinde değil. Ancak elbette buna bir çözüm bulmak da son derece zor. Her ne kadar gazeteciliğin esası gerçeklere dayanıyor olsa da günümüzde döngüsel yani durmak bilmeyen bilgi akışı nedeni ile gerçekleri yazmak hiç de kolay değil.

Elbette sahte haberleri durdurmak için anında bir çözüm üretilemez ve üretilen çözümler de şu an için yetersiz kalabilir. Bu noktada farklı yetenek ve özgeçmişlere sahip bir oda dolusu hacker gerçekten de iyi işler başarabilir. Şüphesiz ki bu da tartışmalı bir düşünce. Yine de, neden olmasın?

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HoloLens 2 Yapay Zekaya Sahip Olacak!

Netflix Kullanıcı İncelemelerini Kaldırıldı ve Reklam Uygulamasını Duyuruldu!