in

Google Chrome Tasarımı Yenileniyor!

Google tarafından geliştirilen ve dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı olan Chrome, kısa bir süre sonra yeni tasarımı ile güncellenmeye hazırlanıyor. Özellikle sekme tarafındaki tasarım değişikliği, kullanıcı deneyimini de iyileştirmeye yönelik olarak hazırlanmış.

Google Chrome materyal tasarım anlayışı ile yenileniyor!

Chrome’un Canary built sürümü ile birlikte yeni tasarım detayları ortaya çıkmış oldu. Daha önce Android tarafında geçiş yapılan materyal tasarım anlayışına daha fazla uyum için yapılacak değişiklikler, Google Material Theme ismi ile kendini gösterecek. Bu konuda Android P sürümünde de arayüz üzerinde değişikler yapılmıştı.

Daha önce de dediğimiz gibi sekme ve web adres çubuğu üzerinde tasarım değişikli yaşanacak. İlk olarak sekme bölümünden başlamak gerekirse, artık kare çerçeve yerine köşeleri yuvarlatılmış bir çerçeve ile karşılaşılacak.

Aynı durum sekme başlıkları için de geçerli oluyor. Bununla beraber sekmelerdeki site başlıkları bölümü de daha şeffaf bir hale getirilmiş. Koyu temada da daha uyumlu bir tasarım şekli beliriyor.

Adres çubuğuna metin girişi yapıldığında açılan alt pencere üzerinde de değişiklik yapılmış. Daha önce sınırlı belli olmayan öneri ve geçmiş penceresi, artık sınırlı belli edilmiş bir çerçeve ile kullanıma sunulacak. Yine köşeleri yumuşatılmış tasarım detayları, bu noktada da uygulanmış.

Daha önce üst bölümün çerçeve genişliği, 66 piksel olarak hazırlanmıştı. Şimdi ise daha da genişletilmiş ve 73 piksel seviyesine çıkartılmış. Bu değişiklikte kullanıcı deneyimini artıran bir detay olarak kendini belli ediyor.

Son olarak kullanıcı bölümünün de daha göz önünde tutulmaya başlandığını belirtelim. Artık adres çubuğunun sağ sonunda, kullanıcı profili görünecek ve giriş bilgileri bu bölümden yönetilecek. Daha öncesinde çerçevenin sağ üst bölümünde konumlandırılıyordu.

Şu an için bu Chrome güncellemesinin ne zaman kullanıcılara sunulacağı konusunda Google tarafından bir açıklama yapılmış değil. Yayınlanma sürecine kadar gelişmeye devam edecek bu yeni sistem, elbette ki beklendiğinden çok daha farklı da gelebilir. En azından şu an üstünde çalışılan değişikliklerin, bu şekilde kendini gösterdiğini söylemek mümkün.

Google’ın bu konudaki çalışmaları da hız kesmeden devam edecektir. Hatırlatmak gerekirse bir süre önce de Chrome’un RAM tüketiminin yeniden arttığı konusunda detayları, haberlerimizde aktarmıştık.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Skype Görüşme Kaydetme Özelliği ve Tasarım Değişiklikleri Güncellemesi Yolda!

Yok Artık: Windows 10 Notepad Güncellendi!