in

Google Chrome RAM Kullanımı Yeniden Arttı!

Chrome RAM kullanımı yeniden artış gösterdi. Bunun sebebi ise aslında bir güvenlik önlemi olarak gösteriliyor!

Google Chrome yeniden fazla RAM kullanımı ile gündeme geldi. Ancak bu defa bu sorunun temel kaynağı Google değil, Spectre açığı için yapılan yamalar oldu. Ne yazık ki her ne sebeple olursa olsun, Chrome’un RAM ihtiyacı yine artmış oldu.

Spectre açıkları Chrome’un RAM kullanımını da etkilemiş oldu!

Bilindiği gibi CPU temelli olan Spectre açığı, bir süre önce gündemde büyük bir yer etmiş ve hem işlemci üreticileri hem de Windows, bu konuda çalışmalara çalamıştı. Yazılım geliştiricileri de kendi uygulamalarını bu açıktan etkilenmemesi için yamalamaya başlamıştı.

Tüm bu süreçte performans kayıpları da ara ara gündeme geliyordu. Şimdi de bu sorunu yaşayan uygulamalar arasına, Google’ın dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı olan Chrome’da dahil oldu. Şu an için Windows, macOS ve Chrome OS tarafındaki tarayıcı sürümlerinde fazladan bir tüketim başlamış durumda.

Özellikle Windows tarafında kullanıcılar, hali hazırda bellek yönetimi konusunda Chrome’dan sıkça şikayet etmekteydi. Bir süre önce bu konuda belirli adımlar atılsa da şimdi yeniden kendini göstermeye başlamış oldu.

Chrome 67 sürüm güncellemesi ile birlikte kullanıma sunulan Site Isolation özelliği, doğrudan söz konusu bu açığa yönelik hazırlanmış gibi görünüyor. Ancak bununla beraber yapılan analizlere göre ortalama olarak yüzde 10 ila 13 arasında fazladan bellek tüketimi meydana gelmeye başladı.

Bilhassa da 4GB ve altındaki bellek içerek sistemlerde sorunlar oluşturabilecek bu durum için, ne yazık ki en azından şu anda yapılabilecek bir şey bulunmuyor. Elbette ki iyileştirmeler için çalışmalar devam edecektir. Lakin Meltdown ve Spectre açıklarının farklı olumsuz etkileri de daha fazla kendini göstermeye başlamış oldu. Anlaşılan o ki kullanıcıların Chrome ram kullanımı azaltma konusunda araştırmaları yeniden gündeme gelmeye başlayacak.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Netflix Akıllı İndirme Özelliği (Smart Downloads) Nedir, Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Bozuk RAM Testi