in

En Eski Renk Keşfedildi! (“Rengin Eskisi Yenisi mi Olur?” Demeyin!

Araştırmacılar Afrika’da yer alan Sahra Çölü’nde kayaların altından yeni renkler çıkardır. En eski renk unvanına sahip olabilecek pembe tonlardaki bu renkler en eski bulgulardan yarım milyar yıl daha yaşlı.

Dünya’daki en eski renk Sahra Çölü’ne keşfedildi!

Nur Gueneli liderliğindeki Avustralya Ulusal Üniversitesi araştırmacılarına göre söz konusu pigmentler klorofillerin moleküler fosilleri. Bu klorofillerin de nesli uzun zaman önce tükenmiş foto sentetik organizmalar tarafından üretildiğine inanılıyor.

Yayınlanan haberlere göre bir petrol şirketi Sahra Çölü’nde yer alan bu kayaları yaklaşık on yıl önce keşfetti ve fosilleri de hemen Avustralya Ulusal Üniversitesi’ne gönderdi. Bu fosillerin renkleri kan kırmızısından koyu mora kadar değişiyor ve seyreltilince de parlak pembeye dönüşüyor. Yani dünyanın en eski rengi pembe olabilir!

en-eski-renk-kesfedildi

Bilim insanları çalışmalar için güçlerini birleştirdi!

Nur Gueneli ve Avustralya Ulusal Üniversitesi ekibi bu çalışmaya öncülük ederken aynı zamanda Geoscience Australia ile ABDli ve Japon araştırmacılardan da yardım aldı. Bulunan foto sentetik organizmaları çıkarmak ve analiz etmek için bu milyar yıllık bulgular bilim insanları tarafından toz haline getirildi. Bu bulgular sonucunda ortaya çıkan şey ise şüphesiz ki ilkel dünyayı ve jeolojiyi anlama şeklimizi tamamen değiştirebilir.

Araştırmacılara göre bu bulgular sayesinde bir milyar önce okyanustaki besin zinciri hakkında fikir edinmemiz mümkün olabilir. Bu da o zamanlarda hayvanların neden var olmadığını açıklamaya yardımcı olabilir. Yani bu araştırmalar sadece en eski renk hakkında değil aynı zamanda ilkel dünya hakkında bize pek çok şey anlatabilir.

Algler kilit nokta olabilir!

Avustralya Ulusal Üniversitesi araştırmacılarından biri olan Jochen Brocks, büyük ve aktif organizmaların algler gibi limitli büyük yiyecek partikülleri tarafından sınırlandırıldığını ifade ediyor. Ayrıca hala mikroskobik olsa da alglerin siyanobakterilere göre hacim açısından çok büyük ve daha zengin bir besin kaynağı olduğunu söylüyor.

Siyanobakteriyel okyanusların neredeyse 650 milyon yıl önce yok olmaya başladığından da bahseden Brocks, bu durumun alglerin dünyanın her yerine yayılmasıyla başladığını belirtti.

 

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NASA Mars’taki Yaşam İpuçlarını mı Yok Etti?

Dünyanın İlk Renkli 3D X-Ray Tarayıcısı/Röntgeni Geliştirildi!