in

Dünyanın İlk Renkli 3D X-Ray Tarayıcısı/Röntgeni Geliştirildi!

Günden güne gelişen teknolojinin tıp dünyasına da önemli ölçüde etkileri oluyor. Günümüzde vücuttaki kırık ve çıkık gibi hasarları tespit etmek için X-Ray isimli görüntüleme teknolojisi kullanılıyor. X-Ray ile 3 boyutlu görüntüleme teknolojisiyle birleştirilerek karşımıza çıkan yenilik ise yalnızca kemiklerle sınırlı kamayıp, vücuttaki su ve yağ kütlelerinin de görülmesine olanak sağlıyor. Bu sayede vücut dokularını incelemek için doktorların hastalar üzerinde ilk etapta cerrahi müdahale yapmasına gerek kalmayacak.

X-Ray 3 boyutlu olarak renkli tarama yapabilecek!

X-Ray teknolojisine adını veren elektronik radyasyon, görünür ışıktan daha kısa dalga boyuna sahip olduğundan yumuşak dokudan kolayca geçebiliyor. Buna rağmen kemik gibi sert dokularda geçmesi daha zorlaşıyor. Böylece bu ışınların gönderildiği yerdeki yoğunluğa göre oluşan görüntü filme aktarılarak, incelenen bölgedeki sorunun anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Yeni Zelanda kökenli Mars Bioimaging işte tam da bu yöntemi kullanarak yeni bir tıbbi görüntüleme teknolojisini bizlere sunuyor. Ancak bu eski teknolojinin yanında, daha da ayrıntılı sonuçlara ulaşmak için CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda kullanılan bir teknolojiyi de kullanıyor. Kullanılan Medipix3 çipi, halihazırda kullanılan dijital kameralardaki sensörler ile benzer şekilde çalışıyor ancak buna ek olarak piksel başına düşen parçacıkları saptayıp onları sayabiliyor.

Bahsi geçen bu yeni görüntüleme teknolojisi, Canterbury Üniversitesi’nin bilim insanları olan baba-oğul Phil and Anthony Butler tarafından geliştirildi. Bu tarayıcıda vücuttaki farklı dokulardan geçen X-Ray ışınlarının dalga boyu değişimlerini algılanması, Medipix 3 çipinin özel veri algoritmalarıyla sağlanıyor. Dolayısıyla kas, kemik, yağ, ve vücuttaki diğer sıvıları belirgin şekilde, farklı renklerle ayırt ederek 3 boyutlu görüntülemeyi sağlıyor.

Şu anki X-Ray sonuçlarında gözden kaçırılan durumlar olabiliyor. Güçlü bir çarpma veya düşme gibi kazalar sonucunda çekilen X-Ray görüntüsü bu teknolojiye kıyasla daha yüzeysel kaldığı için kaslarda meydana gelen zedelenme ya da kanama gibi durumlar bazen net olarak belirlenemiyor. Bu durumda renkli 3D röntgen görüntülerinin elde edilmesi önemli bir avantaj sağlıyor.

Aslında teknolojinin test sürümleri kanser çalışmalarıeklem ve kemik hastalıkları gibi alanlarda çoktan kullanılmaya başlandı. Ancak gelecekte teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bu teknoloji diş hekimliğinden beyin cerrahisine kadar sayısız tıbbi alana uyarlanabilecek.

Bu yeni tarayıcının hastanelerde ve kliniklerde yaygın olarak kullanılması için alması gereken çok yol var gibi görünüyor. Lakin araştırma sürecinin başarısı ve testlerdeki tutarlılığı ile birlikte cihazın önümüzdeki birkaç ay içinde Yeni Zelanda’daki klinik denemelerinin başlaması bekleniyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Eski Renk Keşfedildi! (“Rengin Eskisi Yenisi mi Olur?” Demeyin!

Dişler Neden Sararır? Diş Sararması Nedenleri ve Çözümleri!