in

Booking Sonrası Airbnb Engeli de Gelebilir!

Booking Sonrası Airbnb Engeli de Gelebilir!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından açılması gündem olan dava sonrasında Airbnb engellenebilir. Daha önce de benzer bir dava Booking.com’un engellenmesi ile sonuçlanmıştı. Şimdi de aralarında Airbnb’nin de olduğu pek çok farklı site ülkemizde engellenme durumu ile karşı karşıya kalmış durumda. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin söz konusu davasının temel sebebi ise daha önce de olduğu gibi vergilendirme ile ilgili gibi görünüyor. En azından şu an için elde edilen bilgiler bu doğrultuda şekilleniyor.

Airbnb engellenmesi gündemde!

TÜRSAB yani tam ismi ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, yeni bir dava ile gündeme geldi. Buna göre aralarında en popüler ev kiralama hizmeti olan Airbnb servisinin de bulunduğu birçok farklı site konusunda engelleme kararı söz konusu olabilir. Zira daha önce de TÜRSAB tarafından açıldığı bahsedilen dava sonucunda, Booking.com Türkiye’de engellenmişti. Her ne kadar yurt dışı otelleri için kullanılabiliyor olsa da ülkemizdeki oteller için engel bulunuyordu. Benzer bir durumun şimdi de Airbnb.com için geçerli olabileceğini söylemek mümkün.

Kısaca açıklamak gerekirse Booking’den farklı olarak Airbnb, ev sahiplerinin kendi evlerini belirli bir dönem için kiralama imkanı sunuyor. Ev sahipleri sistem üzerinden ilan açıyor ve tıpkı otel kiramala gibi kullanıcılar da bu evleri kiralayabiliyor. Her ne kadar Airbnb evlerinin kötüye kullanımı ve bazı Airbnb evlerinde gizli kamera bulunması gibi hiç de iyi olmayan senaryolar ortaya çıkmış olsa da genel olarak dünyada çok ciddi bir kitle tarafından tercih ediliyor.

Tüm bu süreçlerde firmanın vergi ödememesi ile ilgili bir durum ile dava açılması gündemde. Eğer açılan bu dava ile ilgili mahkeme haklı bulduğu yönünde bir karar verirse, bu da demek oluyor ki sistemin Türkiye’de kullanımı engellenecek. Gelen bilgilerde sadece bu hizmet için değil, benzer diğer ev ve otel kiralama servisleri ile ilgili örneklerin de olduğu söyleniyor. Nitekim davanın sonucunda toplu erişim engelleri de ortaya çıkabilir.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube Yayıncılara Bağış Özelliğini Kullanması için Ödeme Yapıyor!

Google Çin İçin Sansürlü Sonuçlar Üzerinde Çalışıyor!