in ,

Ay Olmasaydı Neler Olurdu? Dünya’nın Uydusu Ay Ne İşe Yarar, Neden Önemlidir?

Gezegenimizin uydusu Ay, güzelliğiyle fotoğraflara konu olmasının yanı sıra pek çok meziyete sahip. Okyanus akıntıları ve gelgitlerine, Dünya atmosferinin ve ikliminin hareketlerine ve hatta Dünya’nın ekseninin eğimini yönetmeye yardımcı olan Ay, gezegenimiz için büyük işler başarıyor diyebiliriz. Peki, İngilizcesi ile Moon yani Ay olmasaydı neler olurdu? HaberTekno.com olarak hazırladığımız bu blog yazımızda, konu ile ilgili bilinmesi gereken öne çıkan detayları bir araya getiriyor olacağız.

Ay neden Dünya için önemli?

Ay olmasaydı ne olurdu kısaca anlatacak olursak, farklı farklı sonuçlar oluşabileceği gerçeğinin varlığını ifade etmekle başlamak gerekiyor.

Öncelikle gecelerin çok daha karanlık olacağından bahsedebiliriz. Ay’ın yüzeyi Güneş’ten gelen ışığı yansıtır ve böylece geceleri de gökyüzümüzü biraz olsun aydınlatır. Eğer Dünya’nın uydusu olmasaydı, Dünya’daki geceler her zamankinden daha karanlık olur.

Ay olmasaydı ne olurd maddeler halinde anlatacak olursak ortaya pek çok farklı satış başı çıkmaya devam edecektir. Bunlardan bir tanesi de hayvanların büyük bir kafa karışıklığı yaşayacak olmasıdır. Zira ay ışığında avlanan pek çok hayvan sayabiliriz. Bu ışığın güçlü olduğu durumlarda kemirgenler ve etoburlar, avcılar tarafından daha kolay fark edilebilir.

Söz konusu bu ışık uydudan gelmeye devam etmez ise, birçok hayvan türünün çok ciddi beslenme sorunları ile karşılaşması ev hatta türlerin tükenmeye başlaması sorunlar ortaya çıkacaktır. Üstelik avcılarda oluşan bu beslenme problemine ek olarak, popülasyon artışı problemleri de kemirgenler için ciddi anlamda gelişerek tehlike yaratabilir. Görüldüğü üzere “Ay’ın Dünya’ya faydaları nelerdir?” sorusunun cevabı oldukça fazla ve farklı konu başlıklarına kadar uzanabiliyor. Bu cevaplardan bir tanesi de Ay’ın okyanustaki dalgaları kontrol edebiliyor olmasıdır.

Ay’ın varlığı olmasaydı mevcut dalgalanmalar üçte biri kadar yükselebilir ya da düşebilir ki bu gezegenimiz için ciddi bir tehlike anlamına gelebilir. Ayrıca gelgit hareketleri, ılık su ve çökeltilerin dağılmasını sağlar ve sıcaklıkların uç noktalarda olmasını önler. Dünya’nın uydusu Ay olmasaydı bu gelgitler olmayacak ve sıcaklıklar da dengede kalamayacaktı. Söz konusu iklim değiştirici güç sayesinde gezegenimizin yaşamı barındırdığından bahsedebiliriz. Yani gezegenimizin uydusu Ay aniden ortadan kalkarsa yaşam da muhtemelen sona erecektir.

Ay Dünya için bir yaşam kaynağı!

Kayıp bir uydu, çok yıkıcı değişikliklere neden olabilir.

Ay’ın Dünya üzerindeki etkileri arasındaki en önemli detay olan yerçekimi olmadan gezegenimiz büyük ölçüde değişecek ve başta iklim değişiklikleri olmak üzere pek çok sebeple kısa sürede yok olacaktır. Örneğin Mars gezegeninde şu anda aşırı oranda iklim değişiklikleri mevcuttur. Bunun nedeni ise şüphesiz ki bir Ay’a yani bizimki gibi bir uyduya sahip olmayışıdır.

Aslında böyle bir yok oluş senaryosu sorusunun yanıtları “Ay’ın Dünya için önemi nedir?” sorusunun yanıtları ile eşleşiyor. Eğer gezegenimizin uydusu olmasaydı şu anda ve bundan sonrasında Dünya’da bir yaşam olması güç bir hale gelebilirdi. Ayrıca pek çok bilim insanının düşüncesine göre uydumuz, bizim için büyük bir ilham kaynağı ve bilimsel araştırmaların da kalbi niteliğini taşıyor.

Uzay hakkında bize birçok bilgi ve cesaret veren uydu, sadece gidip keşfedilecek bir yer değil, aynı zamanda biz insanoğlunun yaşam kaynağı. NASA astronotlarının ilk adımlarından bu yana da her daim ilgi odağı olmaktan geri durmadı. Tüm bunların dışında gözlemlenebilir olarak da bir eksiklik oluşturacaktır: Güneş tutulması ve ay tutulması ne yazık ki mümkün olamayacaktı.

Neyse ki şu an için en azından Ay’ı yok edebilecek bilinen bir tehlike mevcut değil. Bir süre daha insanoğlunun yaşamı bu şekilde devam edecek ve Ay’ın Dünya’ya etkileri sürecek diyebiliriz.

Written by Ekrem Süyüncü

Bilgisizdahi.com Bilim, Teknoloji , Sağlık ve Bir Çok Konu Üzerine Bilgiler Alabileceğiniz rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bal Arıları Sayı Saymayı Biliyor!

HAARP Nedir, Ne İşe Yarar ve Depremlerle Bir İlgisi Var mı?